Президентът на САЩ Доналд Тръмп ускори атаките си срещу депутатите, които разследват жалба на разобличител срещу него, като заяви, че това представлява „преврат“.
„Стигнах до извода,че това, което се случва сега, не е „импийчмънт", то е ДЪРЖАВЕН ПРЕВРАТ, който има за цел да отнеме властта на хората, техните гласове, техните свободи, тяхната втора поправка (на конституцията), религията, въоръжените сили, стената по границата (с Мексико) и дадените им от Бога права на граждани на Съединените американски щати", писа Тръмп в Twitter.
Туитът бележи седмия път тази година, когато Тръмп пише в социалната медия, че е бил обект на опит за преврат, но е първият, откакто избухна скандалът във връзка с взаимодействията му с президента на Украйна.
Демократите от Камарата на представителите ускоряват разследването си за импийчмънт, искайки да им бъдат доставени документи от личния адвокат на Тръмп Руди Джулиани. Генералният инспектор на Държавния департамент планира да информира в сряда няколко комисии на Камарата за документи, свързани с Украйна, предава Bloomberg.
Кърт Волкър, който миналата седмица подаде оставка като специален представител на САЩ в Украйна, потвърди, че ще даде показания на закрито заседание в четвъртък пред три комисии на Камарата като част от разследването им за импийчмънт, съобщи служител на един от комисиите.
Междувременно държавният секретар Майк Помпейо се противопостави във вторник на депутатите, заявявайки, че няма да позволи на три комисии на Камарата да „тормозят“ служителите му в предоставянето на показания.
Волкър е бивш представител на САЩ в НАТО и позицията му бе свързана с почасова и безплатна работа в помощ на властите в Киев в конфликта им с Русия. Но според доклад до главния инспекторат на американското разузнаване той бе посочен като първият, който се е заел да обяснява на Украйна какво да направи, за да изпълни желанието на Тръмп.
Според американски медии новият президент на Украйна Володимир Зеленски и правителство на страната са го помолили в началото на лятото да им помогне да установят контакти с Джулиани. Сега бившият кмет на Ню Йорк твърди, че осемте му разговора с Волкър и комуникациите помежду им показвали, че е действал от името на Държавния департамент. В действителност нито Белият дом, нито Държавния департамент са поемали подобна инициатива.
В ситуацията бе замесен и постоянният представител на САЩ в Европейския съюз Гордън Саундланд, който е съпровождал Волкър при първата му среща с властите в Киев на 26 юли, ден след телефонния разговор на Тръмп с новия президент Зеленски. „Те общо взето знаеха всичко, което правя, така че то беше сторено с одобрението и по молба (на американската администрация)", настоява сега Джулиани, според когото той заслужава благодарности, а не критики, че е решил проблем между двете страни.