IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Природният газ може да бъде напълно заменен в рамките на 15 години

Технологичният напредък е на път да направи изкопаемите горива по-скъпи и следователно икономически неизгодни в сравнение с възобновяемата енергия

17:44 | 24.09.19 г. 28
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Технологичните подобрения в хидравличния фракинг правят „Америка отново велика“, що се отнася до енергийния ѝ сектор. Нетрадиционните запаси от петрол и газ, които по-рано се смятаха за икономически неизгодни, се експлоатират масово, пише енергийният експерт Вананд Меликсетиян за Oilprice.

Вследствие на това шистовата революция промени международния енергиен пейзаж, което даде възможност за сътрудничество между конкуренти като Русия и Саудитска Арабия в рамките на т.нар. ОПЕК+. Освен това наводнението на пазара с евтин природен газ засилва конкурентната позиция на горивата и замества въглищата на пазара за производство на електроенергия. 

В същото време иновациите в технологиите за възобновяема енергия напредват с бързи темпове. Въпреки че вятърната и слънчевата енергия се използват от дълги години, едва през последното десетилетие техните производствени цени значително се понижиха, което доведе до скок при броя на инсталациите по целия свят.

Делът на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) в САЩ в общото производство на електроенергия е различно в отделните щати. Въпреки че газът се превърна в основен източник на производство на електроенергия, технологичният напредък е на път да направи изкопаемите горива по-скъпи и следователно икономически неизгодни в сравнение с ВЕИ. Повратният момент може да дойде много по-рано, отколкото някои компании и инвеститори очакват, което би могло да засегне настоящите инвестиционни планове за газови централи.

Иновации и свиване на разходите

През XIX век нарастващото потребление на въглища е станало възможно благодарение на относителното изобилие и ниските производствени разходи в разгара на индустриалната революция. След като древните гори на Обединеното кралство биват унищожени от разрастващото се човешко население, въглищата стават най-лесната алтернатива за захранване на парната машина и другите иновации.

Замяната на въглищата обаче до голяма степен е възможна благодарение на технологичните подобрения в сондажната дейност. Докато преди двадесет години само 20% от производството на електроенергия в САЩ е идвало от природния газ, в момента делът на този ресурс възлиза на 35%, a общото потребление на енергия продължава да се увеличава.

Техническите подобрения и намаляване на разходите имат подобен ефект върху процеса по заместване на природния газ с ВЕИ като основен източник на производство на електроенергия. По-евтините батерии и иновативните идеи относно гъвкавостта на мрежата ускоряват трансформацията към екологично чиста енергийна индустрия. Следователно, според доклад на Rocky Mountain Institute, инвестициите в газови електроцентрали могат да се обезценят значително до 2035 г., тъй като производството на електроенергия чрез алтернативни средства става по-релевантно.

газ газ

Сериозни инвестиции, базирани на дългосрочни прогнози

Трансформацията на енергийния сектор на САЩ се случва много по-рано, отколкото очакват самите производители. В момента комбинацията от слънчева енергия, вятър, съхранение на енергия и реакция на потреблението вече са по-ефективни и следователно по-евтини от използването на изкопаеми горива.

Това трябва да има дълбоко въздействие върху инвестиционните планове. И все пак са налице приблизително 90 млрд. долара, запазени за строеж на нови газови електроцентрали до 2035 г. Според доклада на Rocky Mountain Institute американският потребител може да спести 29 млрд. долара, ако ВЕИ и допълнителните технологии като съхранение на енергия и заменят планираните газови инсталации.

Променящата се икономика на производството на електроенергия ще засегне и дъщерните предприятия, като сектора за производство и поддръжка на тръбопроводи, за който вече са планирани 30 млрд. долара. Това би повлияло на 95% от използваните газопроводи до 2035 г. поради намаленото използване с между 20 до 60%. Това на практика би създало „спирала на финансовата смърт“, което означава един порочен кръг, при който по-малко клиенти ще доведат до по-малко приходи, което ще доведе до по-високи цени и т.н.

Как да вземем устойчиво инвестиционно решение

Намалявайки риска от натрупаните ресурси, инвеститорите трябва да бъдат внимателни при икономическата оценка на предлаганите енергийни активи. Две ключови препоръки могат да бъдат полезен инструмент за разработването на различни проекти:

- първо, потребностите на мрежите трябва да бъдат оценени чрез използване на технологично неутрални процеси на планиране, които водят до най-добрите икономически решения.

- второ, вариантите трябва да се основават на дългосрочни разработки, за да се оцени жизнеспособността на проектите.

Енергийният сектор търпи бързи промени. Технологиите, които са очевидните решения в наши дни, биха могли да остареят или да станат икономически неефективни по време на жизнения цикъл на актива. Следователно, планьорите и инвеститорите трябва да правят внимателни оценки, за да предотвратят разхищаването на пари.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:19 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

28
rate up comment 5 rate down comment 0
Ники Джиков
преди 5 години
Електролиза за водорода.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 6 rate down comment 1
zelka007
преди 5 години
:)))моля , удоволствието е мое ...аз мисля , че на всички са им интересни повечето линкчета дето пускам ... и на по-консервативно настроените ползватели на форума също ... едва ли ги убеждават в "зелената религия" :))) , но най-малкото ги вкарват в размисли ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 11 rate down comment 4
Pyramid
преди 5 години
...А аз се ослушвам с какво, аджеба, ще го заменят този природен газ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 10 rate down comment 4
khao
преди 5 години
мерси за линковете. интересни неща споделяш, но няма шанс да те разберът кво им говориш... факта че искат точна дата, говори достатъчно :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 7 rate down comment 4
khao
преди 5 години
ама за чий самолет ти е вече добита енергия да я прекарваш през водородс това питане отново показваш че си технически неграмотен и некомпетентен по темата
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 8 rate down comment 1
doba
преди 5 години
Хех, Благодаря за признанието, газта скоро няма да бъде на 100% заменена(както е в заглавието).Ракия имам, Благодаря.Ако на теб ти се пие от моята - моля за адрес.:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 4 rate down comment 0
zelka007
преди 5 години
зависи къде ще бъде заменен , зависи кога ще бъде заменен ... ако говорим за петилетка ... не , няма да бъде заменен , ако говорим за 2 петилетки ще се размисля за кой отрасъл говорим и за какъв процент ... ако говорим за 3 петилетки , ще стане златна таз ракия :))) ... речи къде си да ти пусна за коледа един литър , ако ти се пие на аванта :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 6 rate down comment 0
zelka007
преди 5 години
"Зелков - какво искаш да кажеш - черни плочки да извличат водород от водата ли? Ха-ха-ха. "да импе :)))http://***.ecotechnology.at/en/content/renewable-hydrogen-feed-gas-networkhttps://phys.org/news/2017-10-hydrogen-fuel-sunlight.htmlhttps://newatlas.com/hydrogen-panel-record-efficiency/58645/добре дошъл в новият свят ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 3 rate down comment 3
doba
преди 5 години
Зелков, последно: хващаме ли баса или се 'скатаваш'?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 9 rate down comment 2
doba
преди 5 години
Импе, не си разбрал иронията ми.Ето го положението с тока в страната:http://***.eso.bg/?did=32#Работа на ЕЕСФото-волтаици - 100МВ - няма сняг, просто е 17:20Перки - 80МВ - види се няма вятърИ АЕЦ/ТЕЦ носят товара.Реалност, трудно се бяга от нея.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още