fallback

Булард: Може да са необходими още намаления на лихвите

Несигурността в търговските политики създава възпиращи фактори пред глобалните инвестиции, смята управителят на Федералния резерв за Сейнт Луис

13:10 | 24.09.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Управителят на Федералния резерв за Сейнт Луис Джеймс Булард смята, че централната банка може да се наложи допълнително да облекчи паричната си политика, за да компенсира рисковете от търговските конфликти и все още твърде ниската инфлация.

„Едно по-драстично от очакваното забавяне може да направи по-трудно за Федералната комисия по отворените пазари постигането на инфлационната цел от 2%“, това се посочва в подготвено изказване на банкера от понеделник. Според него комисията може да предприеме допълнително коригиране на политиката, но решенията ще бъдат взимани месец за месец, съобщава Bloomberg.

Фед намали лихвените проценти за втори път в рамките на два месеца през септември с четвърт процентен пункт. При взимането на решението Булард подкрепи намаляване с половин процентен пункт, а други двама членове на комисията бяха за запазване на политиката без промяна.

Инфлацията в САЩ е под целта на централната банка през по-голямата част от последните седем години.

Сред рисковете пред вече 10-годишния икономически ръст на САЩ са глобалната търговска несигурност, забавянето на ръста, свиването на промишлеността както в САЩ, така и в други водещи световни икономики, както и забавянето на бизнес инвестициите, смята Булард.

„Несигурността в търговските политики създава възпиращи фактори пред глобалните инвестиции“, посочва още той.

Инфлационните очаквания на пазара намаляват от средата на юли насам, което на свой ред разпалва опасенията за търговските конфликти.

„Предпазните намалявания на лихвите може да помогнат за центрирането на инфлацията и инфлационните очаквания към целта от 2% по-скоро“, отколкото би станало иначе, допълни още Булард.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:09 | 12.09.22 г.
fallback