fallback

Успокоението в Хонконг прибави нови 200 пункта към представянето на Dow

S&P 500 и Nasdaq Composite прибавиха съответно по над 1%

23:44 | 04.09.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Американските пазари завършиха борсовата сесия в сряда на положителна територия, след като по-рано през деня стана ясно, че властите в Хонконг окончателно се отказват от проектозакона за екстрадация, който стана повод за протестите в града, съобщава CNBC.

Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average отбеляза ръст от над 230 пункта (0,9%), достигайки ниво от 26 355,47 пункта. От своя страна широкия измерител S&P 500 прибави 1,08% до 2937,78 пункта благодарение на 1,7% увеличение при технологичния сектор. Технологичният бенчмарк Nasdaq Composite се увеличи с 1,3% до 7976,88 пункта.

Ралито в сряда последва по-значителните понижения във вторник, когато Dow се раздели с 285 пункта, а  Nasdaq и S&P 500 отписаха съответно 1,1% и 0,7%.

Главният администратор на Хонконг Кари Лам заяви по-рано в сряда, че ще оттегли официално противоречивия проектозакон, който предвиждаше екстрадиране на заподозрени в Китай, станал причина за протестите в града. На азиатските пазари бенчмаркът Hang Seng index завърши днешната сесия с ръст от близо 4%.

Сред най-добре представилите се акции днес бяха тези на Micron Technology, които прибавиха над 4% към стойността си, след като Mizuho Securities увеличи ценовата си цел за книжата на производителя на чипове.

Банковите акции също получиха тласък, след като кривата на доходността по американските държавни ценни книжа отново се нормализира и доходността по 10-годишните облигации превишава тази по 2-годишните – съответно 1,467% и 1,434%. Акциите на Bank of America и Citigroup прибавиха по над 1,3%, а тези на J.P. Morgan Chase – 1,16%.

Положителното настроение на пазарите бе стимулирано и от изказването на управителя на Федералния резерв за Ню Йорк Джон Уилямс, според когото централната банка ще реагира колкото се може по-уместно, за да запази настоящия икономически ръст.

В Европа британският парламент прие на трето и последно четене законопроекта, който няма да позволи на премиера Борис Джонсън да осъществи излизането на страната от Европейския съюз без сделка. Веднага след приемането на законопроекта в долната камара на парламента Джонсън внесе искане за произвеждане на предсрочни избори на 15 октомври.

След гласуването цената на лирата отбеляза ръст от 1,23% до 1,2229 долара за паунд.

На стоковите пазари стойността на петрола отбелязва силно повишение. Американският лек суров петрол WTI поскъпна с 4,54% до 56,39 долара за барел. Фючърсите върху международния бенчмарк Брент пък прибавят 4,38% към стойността си до 60,81 долара за барел.

Златото също поскъпва с близо половин процент до 1563,50 долара за тройунция.

Доларовият индекс, който измерва силата на американските пари спрямо кошница от конкурентни валути, отчита спад от над половин процент до 98,46 пункта.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:06 | 14.09.22 г.
fallback