Американските пазари започват месец септември със силни понижения, след като през почивните дни двете най-големи световни икономики започнаха с прилагането на новата порция мита върху вносните си стоки. По-слабите промишлени данни за САЩ също помрачиха настроенията на инвеститорите.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average отписва близо 400 пункта (1,47%). От своя страна, широкият измерител S&P 500, както и технологичният бенчмарк Nasdaq Composite се разделиха с по около един процент.
Спадовете бяха ускорени след публикуването на данните за производствената активност в САЩ, която се свива през изминалия месец – за първи път от началото на 2016 г. насам.
В същото време в неделя в силя влязоха 15-процентни американски мита върху редица китайски вносни стоки, като от 1 септември налице са и нови китайски налози върху американски продукти.
Акциите на производители на чипове като Nvidia и Skyworks Solutions поевтиняват съответно с 2,4% и 1,9%. Книжата на Boeing и Caterpillar отчетоха понижение с по около 3%. Apple отписва близо 1,9% от стойността на акциите си.
Очаквано инвеститорите съсредоточават вниманието си към смятаните за по-сигурни активи като златото, което поскъпва с над процент и половина до 1552,80 долара за тройунция.
Всяка държава е „сама за себе си“, посочва Грегъри Фаранело от AmeriVet Securities.
„Септември много вероятно ще зададе тона за останалата част от годината и дори за след това“, допълва той.
В понеделник Пекин внесе оплакване срещу Вашингтон пред Световната търговска организация заради американските мита. Според Китай последният пакет от налози е в нарушение на консенсус, достигнат от лидерите на двете страни в рамките на срещата им на форума на Г-20 в Осака.
Във фокуса на инвеститорите остава и политическата криза във Великобритания. Във вторник британските депутати се връщат след лятната си почивка на работа с надеждата на част от тях да успеят да предотвратят плановете на премиера Борис Джонсън за Brexit на 31 октомври на всяка цена. Министър-председателят може да свика предсрочни избори още тази седмица, ако народните представители гласуват в подкрепа на мярка за предотвратяване на Brexit без сделка.
Патовото положение доведе до поевтиняване на британската лира, която по-рано днес падна под прага от 1,2 долара – за първи път от октомври 2016 г. насам.
Колкото до американските облигации доходността по 10-годишните и 30-годишните държавни ценни книжа спада до съответно 1,442% и 1,925%.
Доларовият индекс на свой ред бележи ръст до 98,98 пункта.
Петролът регистрира значително поевтиняване в началото на борсовата сесия във вторник. Американският лек суров петрол WTI отписва близо 4% до 52,91 долара за барел, а международният бенчмрк Брент – 2,35% до 57,28 долара за барел.
*Информацията е актуална към 17:20 ч.