Индексите на Wall Street се повишиха в сряда, след като енергийният сектор беше подкрепен от по-високите цени на петрола, съобщава CNBC. В същото време във фокуса на пазара е и инверсията на кривата на доходността в САЩ, която засилва опасенията за предстояща рецесия.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones нарасна с над 258,2 пункта или с 1%. Chevron и Exxon Mobil допринесоха за ръста на водещия индекс, след като акциите им поскъпнаха съответно с 0,8% и 0,7%. Широкият показател S&P 500 прибави 0,63% към стойността си, а технологичният Nasdaq напредна с 0,38%.
Енергийният сектор, част от S&P 500, отчете ръст с 1,4%. Това се случи на фона на поскъпването на американския суров петрол с над 1%, след като Администрацията за енергийна администрация заяви, че запасите от петрол в САЩ са намали с 10 млн. барела през миналата седмица.
Обемите на търговия в САЩ обаче остават слаби преди отбелязването на Дена на труда в страната в понеделник, който е почивен ден за пазарите. По-ниските обеми на търговия, от своя страна, могат да доведат до по-големи колебания на индексите.
Акциите поевтиняваха в началото на сесията, тъй като пазарът на облигации продължава да изпраща сигнал за рецесия.
Внимателно наблюдаваният спред между 10-годишните и двугодишните облигации падна до – 6 базисни пункта в сряда. Този ход увеличи загубите от предишната сесия, когато инверсията на кривата на доходността регистрира най-ниското си ниво от 2007 г. насам. Междувременно доходността по 30-годишните американски облигации се срина до ново рекордно ниско ниво в сряда.
Пазарните участници следят внимателно и развитието на търговията между двете най-големи икономики в света. Продължаващият търговски спор между САЩ и Китай оказва все по-голямо напрежение върху световната икономика, което кара централните банкери да предприемат мерки като понижаване на лихвите и стимули за засилване на растежа.
Под натиска на притесненията за търговията и икономиката Dow, S&P 500 и Nasdaq са отписали най-малко по 3% от стойността си от началото на август до края на сесията в сряда.
Във вечерните часове еврото поевтинява с 0,10% спрямо долара до 1,1079 долара.
Фючърсите върху американския суров петрол WTI се повишават с 1,64% до 55,83 долара за барел за доставка през октомври. Сортът Брент отчита ръст в цената си с 1,60% до 60,46 долара за барел.
Златото обаче отстъпва с 0,12% до 1549,90 долара за тройунция.