Лаконични отговори, малко желание да говори, отказ да чете пасажи от доклада от разследването за руската намеса в американските избори преди три години и най-вече влизане в противоречие с твърдение на Тръмп - така може да се обобщи изслушването на бившия специален прокурор Робърт Мълър днес в Камарата на представителите на американския Конгрес, обобщава БТА.
Точно преди началото на това дългоочаквано изслушване, Тръмп написа в Twitter, че е бил напълно оневинен от бившия специален прокурор и бивш шеф на ФБР. „НЯМА СЪГЛАШАТЕЛСТВО, НЯМА ВЪЗПРЕПЯТСТВАНЕ", гласеше туитът на президента.
На изслушването Мълър обаче влезе в противоречие с Тръмп, като увери, че не го е оневинил напълно във връзка с подозренията за възпрепятстване на правосъдието. По-конкретно представители на демократите поискаха от Мълър да коментира туита на Тръмп и да каже дали такова е и неговото заключение, на което той отговори „не“. После добави, че „изводите в доклада показват, че президентът не е оневинен за действията, за които е бил обвинен, че е извършил“.
Мълър, който искаше всъщност да избегне изслушването, отговаряше с колеблив глас, като караше да му повтарят десетките въпроси, които му бяха задавани. Той не преставаше да препраща питащите към доклада от разследването му, който беше публикуван през март. В него двусмислени формулировки обаче оставиха още тогава отворена вратата за различни тълкувания. Това доведе и днес до образно казано словесен мач, в който представители на Демократическата и от Републиканската партия четяха откъси от доклада и ги тълкуваха по диаметрално различен начин. На този своеобразен мач Мълър се задоволи да бъде арбитър, като отговаряше лаконично с „да“, „не“, „правилно“ или „не споделям този анализ“.
В доклада от разследването си, съдържащ над 400 страници, Мълър описва руските опити за подпомагане на Тръмп през 2016 г., но допълва, че не е събрал доказателства за сговор между Москва и тогавашния екип на президента, въпреки повтарящите се контакти. В доклада Мълър описва и поредица от пораждащи безпокойство случаи на натиск, упражнявани от стопанина на Белия дом върху неговото разследване и казва, този път, че не може да изчисти Тръмп от подозренията за възпрепятстване на правосъдието. Но Мълър бе предпазлив и не спомена в доклада какво ще се предприеме по този въпрос. Той подчерта само, че действащ президент не може да бъде обвинен по време на мандата му.
Днес Мълър се придържаше към тази линия. „В нашите изводи ние решихме, че няма да кажем дали президентът е извършил престъпление. Това е нашето решение и то си остава такова“, каза той. Но на въпрос дали президентът може да бъде обвинен, когато изтече мандатът му в Белия дом, той отговори кратко „да“.
Малко преди изслушването на Мълър Русия отново отрече всякаква намеса в изборите в САЩ. „Очевидно ние ще прочетем и ще гледаме какво ще се каже“, заяви руският заместник-външен министър Сергей Рябков.
Тръмп пък каза, че няма да следи изслушването, защото това било губене на време. Но по време на изслушването той в крайна сметка пусна туит, в който препредаде коментар на журналист от телевизия Фокс, който казваше, че изслушването е бедствие за Мълър и за демократите.
Според демократите в доклада има серия от факти, които са неудобни за Тръмп и могат да послужат в подкрепа на задействане на процедура по импийчмънт на президента. Те се надяват и че изслушването на Мълър, което се предаваше по телевизията, ще остане в съзнанието на избирателите.