Преговарящи от Конгреса и Белия дом постигнаха споразумение за повишаване на федералното финансиране и увеличаване на лимита за заеми на правителството, осигурявайки междупартиен компромис, с който ще бъде избегната нова фискална криза в САЩ. По този начин се изтласква и дебатът за дълга отвъд предстоящите президентски избори през 2020 г.
В рамките на новото споразумение на стойност над 2,7 трлн. долара се отменя тавана на американския дълг в рамките на следващите две години – до юли 2021 г. Също така се увеличават разходите за следващата фискална година с близо 50 млрд. долара над сегашното ниво, съобщава в. Wall Street Joutnal.
Сделката се отказва от по-значителното свиване на разходите, което първоначално искаше администрацията, предоставяйки допълнителни близо 320 млрд. долара през идните две години над ограничението, зададено в бюджетните правила от 2011 г., с които бяха въведени автоматични орязвания на харчовете.
Американският президент Доналд Тръмп обяви споразумението в Twitter: „Това беше истински компромис, за да осигурим нова голяма победа за нашата велика армия и ветерани“.
За да влезе в сила сделката трябва да премине през двете камари на Конгреса и да получи подписа на държавния глава.
Председателят на Камарата на представителите Нанси Пелоси от Демократическата партия и финансовият министър Стивън Манучин водиха преговори през последните седмици, надявайки се да постигнат споразумение преди разпускането на Конгреса за лятото, започващо другата седмица. Манучин вече предупреди, че правителството би могло да увеличи лимита си за кредитиране още в началото на септември, преди законодателите да са се върнали от почивка.
Лидерите на Конгреса обещаха да подкрепят двупартийния компромис, който като цяло остави всички страни недоволни, но фокусирани върху постигнатите отстъпки, които би могло да се смятат за победа, посочва Bloomberg.
В рамките на споразумението таванът за дискреционни разходи на правителство ще нарасне до 1,37 трлн. долара през 2020 г. и до 1,375 трлн. долара през 2021 г. – разходи, които не включват задълженията по програмите за здравно осигуряване Medicare, Medicaid и социалното осигуряване, които се финансират автоматично, посочва източник.
Също така очакванията са още през следващата година годишният бюджетен дефицит да премине прага от 1 трлн. долара.
Републиканците настояваха за повече разходи за отбрана и успяха да си осигурят 738 млрд. долара по това перо през 2020 г. и 741 млрд. долара за 2021 г., като тук влиза и финансиране за операции в чужбина, които не са обект на бюджетни ограничения. От своя страна демократите си гарантираха за вътрешни разходи 632 млрд. долара през 2020 г. и 635 млрд. долара през 2021 г.
Като цяло увеличението на разходите от 320 млрд. долара за две години е с 30 млрд. долара по-малко от исканото от демократите.