fallback

В разгара на сезона на отчетите индексите на Wall Street регистрираха повишения

Акциите на Boeing поевтиняха с близо 1%, след като Fitch понижи перспективата за акциите на компанията до негативна

23:15 | 22.07.19 г.

Индексите на Wall Street се повишиха леко в понеделник на старта на доста натоварена седмица от към публикуването на отчети на компаниите за второто тримесечие, съобщава CNBC. Пазарите са и в очакване на понижение на лихвите от страна на Федералния резерв през следващата седмица.

Широкият показател S&P 500 нарасна с 0,22%, а технологичният измерител Nasdaq Composite – с 0,71%. Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones се повиши с едва 17,7 пункта или 0,07%, тъй като поевтиняването на акциите на Boeing натежа върху представянето на индекса.

Boeing отчете спад в стойността на книжата си с близо 1%, след като Fitch понижи перспективата за акциите на компанията до негативна.

Технологичният сектор регистрира ръст от 1% благодарение най-вече на производителите на чипове. Акциите на Applied Materials, Micron Technology и Lam Research поскъпнаха с по най-малко 3,7%. Причина за това стана повишаването на рейтинга на дружествата от страна на Goldman Sachs, като от щатската банка смятат, че запасите им ще се свият по-бързо от очакваното.

Повече от една четвърт от компаниите от S&P 500 ще отчетат финансовите си резултати през тази седмица, включително Facebook, компанията майка на Google Alphabet и Amazon, както и McDonald’s и Boeing.

До момента повече от 15% от публичните дружества от S&P 500 са публикували тримесечните си резултати. От тях

78,5% са надминали очакванията на анализаторите за печалбата, а 67% са обяви приходи по-добри от очакванията според данни на FactSet.

„Силният долар е най-голямото предизвикателство за печалбите, а не търговската война между САЩ и Китай, но този проблем ще се влошава през третото тримесечие на 2019 г.“, коментира Николас Колас, съосновател на DataTrek Research.

През миналата седмица индексите в САЩ отчетоха най-големият си седмичен спад от май насам на фона на излизащите първи финансови отчети и сигнали за потенциално понижение на лихвите от страна на Федералния резерв.

Изявление на гуверньора на Федералния резерв в Ню Йорк Джон Уилямс първоначално накара инвеститорите да смятат, че има по-голям шанс централната банка да понижи лихвите с 50 базисни пункта. В изказване в четвъртък Уилямс каза, че е по-добре централните банки да вземат превантивни мерки, отколкото да чакат катастрофа.

Според инструмента FedWatch на CME Group пазарните очаквания за понижаване на лихвите с 25 базисни пункта по-късно този месец са 75,5%. В същото време трейдърите определят на 24,5% шанса за намаляване на лихвите с 50 базисни пункта.

Американският президент Доналд Тръмп критикува решението на Фед да повиши лихвите четири пъти миналата година, като заяви в понеделник, че централната банка трябва да пристъпи към „по-дълбоко“ понижаване на предстоящото си заседание на 30 и 31 юли.

Във вечерните часове еврото поевтиня спрямо долара с 0,10% до 1,1210 долара.

Фючърсите върху американския суров петрол WTI поскъпна с 1,06% до 56,22 долара за барел. Сортът Брент отчете ръст в цента си с 1,47%.

Златото повиши цената си с минималните 0,10% до 1428,10 долара за тройунция.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:21 | 04.09.22 г.
fallback