Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average достигна нов рекорд в началото на сесията във вторник, след като книжата на Goldman Sachs поскъпнаха благодарение на обявяването на по-силни от очакванията резултати за второто тримесечие, предава CNBC.
Индексът, включващ 30 компании, достигна 27 388,57 пункта за първи път в историята си малко след началото на сесията, след което отбеляза леко понижение до ниво от 27 372,36 пункта. Широкият измерител S&P 500 започва търговията с минимален спад от 0,04% до ниво от 3013,12 пункта, а технологичният показател Nasdaq Composite отписва 0,06% и достига равнище от 8253,89 пункта.
Силните резултати на Goldman Sachs се дължат на подразделението за инвестиционно банкиране и търговия на компанията. Книжата на Goldman поскъпват с 2,3%. Основните американски индекси обаче остават на нивото си от края на предходната сесия заради спадовете при J.P. Morgan Chase и Johnson & Johnson.
Цената на акциите на J.P. Morgan Chase се понижава с 0,2%, след като банката снижи прогнозата за нетните си приходи лихви през 2019 г. Прогнозираният спад помрачи по-добрите й от очакванията резултати за второто тримесечие. Същевременно книжата на Johnson & Johnson поевтиняват с 1,3%, въпреки че компанията обяви ръст с 42% на печалбата си през предходното тримесечие.
До този момент малко над 5% от компаниите от S&P 500 са обявили резултатите си за тримесечието между април и юни, сочат данни на FactSet. От тях над 85% са публикували по-силни от очакванията отчети.
Инвеститорите ще приветстват силното начало на сезона на отчетите, но прогнозите за корпоративните печалби остават мрачни. Анализатори очакват печалбата на компаниите от S&P 500 да е намаляла с 3% през второто тримесечие, показват данните на FactSet.
„Ключовият въпрос през този сезон на отчетите е дали несигурността в търговията ще накара компаниите да намалят разходите и инвестициите дотолкова, че това да започне да натежава върху печалбите им“, казва Том Есей, основател на компанията Sevens Report. „Ако стане ясно, че и други компании освен съсредоточените върху Китай индустриални компании започват да стават по-консервативни, това ще се окаже голям негатив за бъдещите резултати“, допълва той.
United Airlines и CSX са сред компаниите, които трябва да обявят резултатите си след края на търговията във вторник. Morgan Stanley, BlackRock и American Express ще публикуват отчетите си по-късно тази седмица.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и по 30-годишните американски държавни ценни книжа расте до съответно 2,124% и 2,632%.
На валутните пазари доларовият индекс, който измерва стойността на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се повишава с 0,40% до ниво от 97,30 пункта. Еврото поевтинява с 0,36% до ниво от 1,1217 долара. Паундът губи 0,87% от стойността си спрямо щатските пари до ниво от 1,2405 долара, което е най-ниското му ниво от април 2017 г. Причината за срива на британската валута са слабите данни за британската икономика и нарастващите опасения от хаотичен Brexit в края на октомври. Спрямо йената доларът поскъпва с 0,32% до ниво от 108,24 йени.
На стоковите пазари цената на петрола се стабилизира, тъй като възобновяването на добива в Мексиканския залив след урагана „Бари“ и ръстът на американските доставки на шистов петрол компенсират напрежението в Близкия изток.
Фючърсите върху международния бенчмарк Брент поевтиняват с 16 цента до 66,32 долара за барел. Контрактите върху американския лек суров петрол WTI отписват 8 цента от стойността си до 59,50 долара за барел.
Американските фючърси върху златото поевтиняват минимално до 1411,7 долара за тройунция.
*Материалът е актуален към 17,25 ч. българско време.