S&P 500 отбеляза лек спад в петък, след като достигна нов рекорд по-рано през деня, а Wall Street завърши седмица на силни ръстове, предава CNBC.
Широкият измерител приключи сесията със спад от 0,13% до 2950,46 пункта, след като по средата на търговията достигна исторически връх от 2964,15 пункта. S&P 500 завърши сесията на рекордно равнище в четвъртък.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average отписа 34,04 пункта от стойността си и достигна ниво от 26 719,13 пункта, а технологичният показател Nasdaq Composite изгуби 0,24% и приключи деня на ниво от 8031,71 пункта.
Основните американски индекси достигнаха върховото си равнище по време на сесията, след като Dow Jones съобщи, че вицепрезидентът Майк Пенс ще отложи обръщение за политиката към Китай на фона на „положителни знаци“ в търговската област. Но индексите заличиха голяма част от ръстовете си, след като министерството на търговията забрани на още пет китайски компании да купуват американски компоненти без одобрение.
Книжата на производителите на чипове поевтиняха след решението на министерството. Цената на акциите на Micron Technology се понижи с 2,6%, а Advanced Micro Devices загуби 3% от стойността си. Книжата на Xilinx също поевтиняха с над 2%.
Въпреки колебливата търговия в петък индексите отбелязаха седмични ръстове, тъй като инвеститорите бяха въодушевени от прогнозите, че Федералният резерв ще понижи лихвите още през юли. Dow и S&P 500 постигнаха повишение от над 2% за седмицата, а Nasdaq скочи с 3%. С ръстовете от тази седмица S&P 500 е нагоре със 17,7% от началото на годината и е напът да отбележи най-доброто си първо полугодие от 1997 г.
„Най-важният извод от тази седмица е силата, която централните банки все още имат за раздвижване на пазарите независимо от причината“, казва Куинси Кросби, главен пазарен стратег в Prudential Financial. Точно в момента „пазарът аплодира посланието“ на Фед, допълва той.
Съобщението на централната банка от сряда оказа въздействие и върху останалите финансови пазари. Доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа се понижи под 2% за първи път от ноември 2016 г., а цената на златото достигна най-високото си ниво от 2013 г.
Цените на петрола също се повишиха тази седмица на фона на нарасналото напрежение между САЩ и Иран, след като дрон беше свален над иранското въздушно пространство. Президентът Доналд Тръмп реагира на инцидента, като заяви, че Иран е допуснал „много голяма грешка“.
Движенията на индексите тази седмица се случват в момент, когато инвеститорите очакват срещата между американския президент Доналд Тръмп и китайския му колега Си Дзинпин идната седмица по време на срещата на Г-20 в Япония. Очаква се двамата лидери да обсъдят продължаващата търговска война между САЩ и Китай.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и по 30-годишните американски държавни ценни книжа се повиши до съответно 2,057% и 2,587%.
На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се понижи с 0,44%. Еврото поскъпна спрямо долара с 0,68% до 1,1368 долара, а паундът добави 0,31% до 1,2739 долара. Спрямо йената американската валута поскъпна с минималните 0,04% до 107,32 йени.
На стоковите пазари цените на петрола се повишиха на фона на опасенията, че САЩ може да нападнат Иран и да нарушат доставките от Близкия изток, който осигурява над една пета от петролния добив в света.
Фючърсите върху международния бенчмарк Брент, добиван в Северно море, прибавиха 69 цента към стойността си до 65,14 долара за барел, а контрактите върху американския лек суров петрол WTI поскъпнаха с 0,6% до 57,43 долара за барел.
Брентът е напът да запише ръст от 5% тази седмица, което ще бъде и първото му седмично повишение за последните пет седмици. WTI се насочва към скок от 9%, който ще бъде най-големият му ръст в процентно изражение от декември 2016 г.
Цената на златото отстъпи от шестгодишния си връх, който достигна в петък, подкрепена от очакванията за смекчаване на паричната политика в САЩ. Американските фючърси върху ценния метал достигнаха ниво от 1415,40 долара за тройунция, след което обаче ограничиха ръстовете до 1401,6 долара за тройунция.