Американският бюджетен дефицит нарасна до 738,6 млрд. долара през първите осем месеца на фискалната година, която в САЩ започва през октомври. Това представлява увеличение от 206 млрд. долара спрямо година по-рано на фона на по-бързия темп на нарастване на разходите спрямо приходите.
Недостигът е с 38,8% повече спрямо същия период на миналата година, става ясно от съобщение на финансовото министерство, цитирано от Bloomberg. Властите представиха в сряда ежемесечната си бюджетна ревизия.
От началото на фискалната година през октомври приходите в хазната са нараснали с 2,3%, но въпреки това не успяват да наваксат с увеличението от 9,3% при разходите.
През май фискалният дефицит се увеличава до 207,8 млрд. долара, което е увеличение от 41,5% спрямо същия месец на 2018 г. Това е и значително над прогнозите от допитване на Bloomberg за увеличение до 202,5 млрд. долара.
Най-големият месечен бюджетен дефицит на страната бе отчетен през февруари, когато пропастта за най-краткия месец от годината достигна 234 млрд. долара – значително повече от миналогодишните 215,2 млрд. долара. Дефицитът изпреварва предишния рекорд от 231,7 млрд. долара, достигнат преди седем години, показват данни.
Основна причина отново бе 20-процентен спад на приходите от корпоративни данъци и увеличение на разходите от началото на фискалната година през октомври.
Пропастта в бюджета продължава да нараства и при управлението на президента Доналд Тръмп, водена основно от комбинация между данъчните съкращения, въведени в края на 2017 г., за които се очаква в рамките на десетилетие да достигнат до 1,5 трлн. долара, и нарастващите разходи на равителството.
Бюджетен дефицит на САЩ за месец май
Дефицитът на САЩ се очаква да достигне 897 млрд. долара през тази фискална година спрямо 779 млрд. долара миналата. В същото време през фискалната 2022 г. той се очаква вече да е над 1 трлн. долара, показват изчисленията на Бюджетната служба към Конгреса.
От Белия дом заявиха, че данъчните съкращения ще се изплатят сами, създавайки повече приходи чрез по-бърз и устойчив икономически растеж.
С разпалването на търговската война с Китай и налагането на по-високи мита върху вноса от Поднебесната империя, САЩ отчитат приходи 4,9 млрд. долара от митнически налози през май. С това сумата за първите осем месеца на фискалната година достига до 44,9 млрд. долара – почти двойно на същия период на миналата година.