Основните американски индекси записаха значителен спад в края на петъчната търговия, след като инвеститорите бяха обезпокоени от изненадващата заплаха на американския президент Доналд Тръмп да наложи мита върху целия мексикански внос на фона на задълбочаващата се търговска война с Китай, която може да изпрати американската икономика в рецесия, съобщава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average заличи 354,84 пункта от стойността си и завърши седмицата на ниво от 24 815,04 пункта. Широкият измерител S&P 500 отбеляза спад от 1,3% до ниво от 2752,06 пункта. Технологичният показател Nasdaq Composite отписа 1,5% и достигна ниво от 7453,15 пункта. S&P 500 завърши месеца с понижение от 6,6% заради волатилността след провала на търговските преговори с Китай и влошаването на реториката от двете страни през май.
Петъчните спадове се прибавят към напрегнатата седмица и месец за американските пазари. Dow регистрира понижение от 3% тази седмица и шеста поредна седмична загуба. Това е най-дългата му поредица от седмични спадове от 2011 г. насам. S&P 500 и Nasdaq отбелязаха четвърто поредно седмично понижение. Те прекъснаха и четиримесечната си серия от ръстове.
Книжата на GM поевтиняха с 4,25%, а Ford загуби 2,3% от стойността си. И двата автомобилни концерна имат значително производство в Мексико, което може да бъде подложено на мита. Цената на акциите на железопътните компании Kansas City Southern и Union Pacific също се понижи съответно с 4,5% и 2%. Fiat Chrysler приключи търговията със спад от 5,8%. Производителят на бирите Corona и Modelo, Constellation Brands, отписа 5,9% от стойността си.
Внимателно наблюдаваната доходност по 10-годишните американски държавни ценни книжа достигна най-ниското си ниво от 2017 г. В петък тя се понижи до 2,131%, докато в началото на месеца беше над 2,5%. Доходността по 30-годишните американски облигации също отбеляза спад в петък до 2,572%. Мексиканското песо потъна спрямо долара с над 2% и се търгува на равнище от 19,62 песо за долар.
Снощи Тръмп обяви, че САЩ ще наложат мито от 5% върху целия мексикански внос от 10 юни, докато нелегалната имиграция през южната граница не бъде спряна. Белият дом допълни в комюнике, че митата ще бъдат повишени, ако проблемът с имиграцията не бъде разрешен, като налозите може да нараснат, ако Мексико не предприеме „драматични действия“ за намаляването или елиминирането на проблема.
Мексико е един от най-големите търговски партньори на САЩ. Америка внася всяка година химически вещества, транспортно оборудване и други стоки от Мексико на обща стойност милиарди долара.
Новината за американските мита върху мексикански стоки беше съобщена на фона на усилията на САЩ да постигнат търговско споразумение с Китай. Вашингтон и Пекин си наложиха мита върху стоки за милиарди долара от началото на 2018 г., като разтърсиха финансовите пазари и влошиха нагласите на бизнеса и на потребителите.
Търговската война изглежда се отразява зле на китайската икономика. Промишленото производство в страната се сви повече от очакваното през май, показаха данни на китайското правителство. Официалният индекс на мениджърите по покупките в промишления сектор (PMI) достигна 49,4 пункта през май спрямо 50,1 пункта през април, като равнище под 50 означава свиване.
На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се понижава с 0,36% в късните часове до ниво от 97,79 пункта. Еврото прибавя 0,32% към стойността си до 1,1169 долара, а паундът поскъпва с 0,18% до 1,2629 долара. Спрямо йената доларът поевтинява с 1,12% до 108,37 йени за долар.
На стоковите пазари цената на петрола е напът да запише най-големия си месечен спад за последните шест месеца заради заплахите на Тръмп за налагане на мита на вноса на Мексико, който е един от най-големите търговски партньори на САЩ и голям доставчик на суров петрол.
Фючърсите върху международния бенчмарк Брент, добиван в Северно море, поевтиняха с 2,40 долара до 64,47 долара за барел. Контрактите върху американския суров петрол WTI отписаха 5,5% от стойността си до 53,50 долара за барел.
Цената на златото достигна 7-седмичен връх, като американските фючърси върху ценния метал прибавиха 18,70 долара до 1311,10 долара за тройунция.