fallback

Спад при Qualcomm и търговците на дребно тласка надолу американските индекси*

Dow Jones отписва близо 38 пункта от стойността си в началото на сесията в сряда

18:09 | 22.05.19 г.

Снимка: Ройтерс

Основните американски индекси започват сесията в сряда със спад на фона на засилените притеснения за търговията и поевтиняване на книжата на Qualcomm и на търговците на дребно, което също понижи нагласите на пазара, предава CNBC. 

Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average отписва 37,45 пункта от стойността си и достига равнище от 25 839,88 пункта, а Apple се представя най-зле. Широкият измерител S&P 500 отбелязва спад от 0,08% до ниво от 2861,72 пункта, като технологичният сектор записва понижение от 0,4%. Технологичният показател Nasdaq Composite също е на червена територия със спад от 0,05% до 7779,33 пункта.

Американският финансов министър Стивън Манучин заяви пред CNBC, че все още не е планирано посещение в Пекин за възобновяване на търговските преговори. Това понижи надеждите за бързо разрешаване на търговската война между САЩ и Китай.

По-рано този месец американският президент Доналд Тръмп изпълни заканата си да повиши митата върху китайски стоки за 200 млрд. долара от 10% на 25%. Китай веднага отговори, като вдигна налозите върху американски стоки за 60 млрд. долара на 25%.

Това, наред с ограниченията за китайския телекомен гигант Huawei, са накарали Китай да преосмисли цялостните си икономически отношения със САЩ, съобщи The South China Morning Post. Според изданието Китай обмисля да спре да купува природен газ от САЩ. През 2017 г. азиатският гигант е купил американски суров и втечнен природен газ за 6,3 млрд. долара.

Книжата на Qualcomm поевтиняват с 9,5%, след като американски съдия реши, че производителят на чипове е нарушил антитръстов закон, като неправомерно е потиснал конкуренцията в областта на производството на чипове за мобилни телефони. Новината доведе до спад с 1,3% на VanEck Vectors Semiconductor ETF (SMH).

Цената на акциите на Qualcomm е под натиск през целия месец, като намаля с 9,7% до края на търговията във вторник. Неотдавна САЩ поставиха китайския телекомен гигант Huawei в черен списък, който въвежда ограничения на възможностите за правене на бизнес в Америка. В понеделник обаче част от ограниченията бяха смекчени.

Книжата на търговците на дребно също са под натиск след публикуването на резултатите за тримесечието на компании от сектора. Цената на акциите на Lowe’s намалява с над 8% заради по-слабата от очакванията печалба. В същото време книжата на Nordstrom поевтиняват със 7,9%, след като печалбата и приходите й не отговориха на очакванията.

Target е светлият лъч сред търговците на дребно, като цената на акциите на компанията се повишава с над 8% на фона на по-добрите от очакванията на анализаторите печалба и приходи.

Инвеститорите очакват и публикуването на протоколите от заседанието на американската централна банка. Очаква се Федералният резерв да хвърли по-голяма светлина върху заседанието си от 1 май, когато ръководителите му запазиха основните лихвени проценти и дадоха сигнал, че е малко вероятно да ги променят скоро.

Преди публикуването на протоколите от заседанието американският централен банкер Джеймс Булард заяви, че Фед може би е повишил твърде много лихвите миналата година. „В момента лихвите в САЩ са на добро равнище, дори бих казал, че сме леко рестриктивни“, каза Булард пред Bloomberg News. “Притеснен съм, че може би малко прекалихме с повишаването на лихвите през декември, но бях доволен, че комитетът промени политиката“, допълни той.

На облигационните пазари доходността по 10-годишните и по 30-годишните американски държавни ценни книжа се понижава до съответно 2,393% и 2,815%.

На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, прибавя скромните 0,01% до 98,07 пункта. Еврото поскъпва с 0,02% до 1,1159 долара, а паундът поевтинява с 0,43% до 1,2649 долара. Спрямо йената американската валута поевтинява с 0,18% до 110,29 йени.

На стоковите пазари цените на петрола намаляват, след като данни на правителството показаха увеличаване на американските запаси от суров петрол. Продължаващата търговска война между Китай и САЩ също оказва влияние на пазарите.

Фючърсите върху международния бенчмарк Брент, добиван в Северно море, поевтиняват със 75 цента до 71,43 долара за барел. Контрактите върху американския лек суров петрол WTI с доставка през юли също отписват 93 цента от стойността си до 62,20 долара за барел.

Цената на златото се приближава до най-ниското си равнище от две седмици насам, като американските фючърси върху ценния метал остават непроменени на ниво от 1273,20 долара за тройунция.

*Материалът е актуален към 17,20 ч. българско време. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:12 | 14.09.22 г.
fallback