Американските компании имат най-малкия дал от федералните данъчни приходи от едно поколение насам, съобщава Bloomberg.
Това е едно от заключенията на доклада за приходите от данъци за 2018 г. на Федералната данъчна служба на САЩ, публикуван в понеделник. През съответната данъчна година са били обработени над 250 млн. данъчни декларации и са събрани близо 3,5 трлн. долара федерални данъци, изплатени от бизнеса и домакинствата.
Според данните все по-малка е тежестта, която пада върху отделните лица. Техните данъци върху доходите са в размер на около 1,95 трлн. долара или 57% от общите приходи.
Други 33% идват от данъци върху заетостта. Корпорациите обаче са платили само 7,6% от общите приходи – най-ниският дял най-малко от 1960 г., става ясно от данните на Федералната данъчна служба.
След корекциите с връщанията на данъци делът може да се окаже дори още по-малък. Бизнесът е получил обратно над 60 млрд. долара, с което събраната нетна сума възлиза на около 202,7 млрд. долара.
Докладът на федералната служба също така предоставя информация за настроенията на данъкоплатците и данъчните проверки. Близо две трети от респондентите са отбелязали, че са съгласни с твърдението, че е тяхно задължение на граждани да си плащат данъците, като дори още по-голям дял смята, че не е приемливо да се мами, когато става въпрос за задълженията към държавата.
Въпреки това има и някои изключения, като близо трима на веки 100 данъкоплатци смятат, че е приемливо да се мами „колкото се може повече“.