Основните американски индекси завършиха петъчната сесия с понижение, след като CNBC съобщи, че преговорите между Китай и САЩ са в застой.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average приключи деня със спад от 98,68 пункта до 25 764 пункта. Широкият измерител S&P 500 отписа 0,58% от стойността си и достигна равнище от 2859,53 пункта. Технологичният показател Nasdaq Composite записа спад от 1,04% до 7816,29 пункта. Това е и четвърти пореден седмичен спад за Dow.
Запознати източници съобщиха пред CNBC, че планирани търговски преговори са били замразени, след като администрацията на Тръмп засили наблюдението върху китайски телекомуникационни компании. Американска делегация беше поканена в Пекин по-рано тази седмица.
Информацията тласна Dow отново на червена територия в последния час от търговията, като заличи ръста от около 30 пункта. S&P 500 и Nasdaq увеличиха спада си.
Книжата на Apple поевтиняха с 0,6%, с което седмичното им понижение достигна 4,1%. Цената на акциите на Caterpillar също се понижи.
По-рано тази седмица администрацията предприе мерки, затрудняващи американски компании да правят бизнес с китайската телекомуникационна компания Huawei. Сега американските компании, които искат да работят с китайския гигант, трябва да притежават лиценз. Книжата на американски доставчици на Huawei като Qualcomm, Qorvo и Micron Technology поевтиняха съответно с 1,6%, 6,1% и 3,4%.
Китай също втвърди реториката си спрямо САЩ в областта на търговията. Говорителят на китайското министерство на търговията Гао Фън заяви в четвъртък, цитиран от държавната осведомителна агенция Синхуа, че САЩ са възприели „грубиянско поведение“ с последните си действия на търговския фронт и изрази съжаление, че „американската страна едностранно ескалира търговски спорове, които създават сериозни пречки пред преговорите“.
САЩ повишиха митата върху китайски стоки на стойност 200 млрд. долара миналата седмица, а Китай отговори в понеделник с по-високи налози върху американски продукти на стойност 60 млрд. долара.
„Хората започват да се примиряват с факта, че това ще продължи дълго време. Мисля, че волатилността ще се засили, но като цяло е разумно пазарът да остане там, където е в момента“, казва Том Мартин, старши портфолио мениджър в компанията Globalt.
Книжата на Deere поевтиняха с над 7,5%, след като компанията обяви по-слаба от очакванията печалба. Тя посочи продължаващата търговска война като причина за разочароващите си резултати.
Американските индекси започнаха седмицата с големи разпродажби в понеделник. Те бяха последвани от три поредни дни на ръст, който обаче не беше достатъчен да предотврати седмичните спадове. Dow записва най-дългата си серия от седмични понижения от май 2016 г. със спад от 0,7%. S&P 500 и Nasdaq отписват съответно 0,8% и 1,3% тази седмица.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и по 30-годишните американски държавни ценни книжа се понижава до съответно 2,394% и 2,825%.
На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, добавя 0,17% към стойността си в късните часове до 98,03 пункта. Еврото поевтинява с 0,14% до 1,1159 долара, а паундът губи 0,59% от стойността си до 1,2721 долара. Спрямо йената американската валута поскъпва с 0,15% до 110,02 йени за долар.
На стоковите пазари цените на петрола намаляха в петък, но и двата бенчмарка постигнаха седмичен ръст на фона на засилващите се притеснения за още по-голямо нарушаване на доставките от Близкия изток заради политическото напрежение между САЩ и Иран.
Фючърсите върху американския лек суров петрол WTI загубиха 11 цента от стойността си до 62,76 долара за барел. WTI постигна седмичен ръст от 1,8%, който е първият през последните четири седмици. Контрактите върху международния бенчмарк Брент, добиван в Северно море, поевтиняха с 41 цента до 72,21 долара за барел, но отбелязаха седмичен ръст от 2,3% за първи път през последните три седмици.
Цената на златото достигна най-ниското си ниво през последните близо две седмици на фона на засилването на американския долар благодарение на силните данни за икономиката на САЩ. Благородният метал е напът да отбележи най-големия си седмичен спад от един месец насам. Американските фючърси поевтиняха с 10,50 долара в петък до 1275,70 долара за тройунция.