fallback

Сделката за Anadarko ще принуди големите петролни имена да сменят стратегията

Въпреки решението на Chevron да се откаже от наддаването, компанията продължава да се оглежда за изгодни придобивания, споделя нейният изпълнителен директор

19:22 | 13.05.19 г.

Решението на главния изпълнителен директор на американската енергийна компания Chevron Майкъл Уирт да се откаже от наддаването за петролното дружество Anadarko Petroleum Corp. вдигна летвата за подобни сделки и подтисна очакванията за нова вълна от сливания и придобивания в областта на шистовата индустрия, съобщава Ройтерс.

През изминалата седмица Уирт изключи възможността да увеличи офертата за Anadarko, която остана 33 млрд. долара, след като преди това Occidental Petroleum Corp се включи в наддаването с предложение, чийто размер надхвърли това на Chevron. 

Решението ще принуди конкурентите да се замислят преди да решат да се насочват към придобиване на компании, опериращи в най-голямото американско шистово поле, но това все пак няма да спре поредицата от сделки в тази сфера, смятат анализатори.

Дори самият Уирт посочи, че не изключва други подобни сделки.

„Непрекъснато се оглеждаме за възможности“, коментира той, като добавя, че Chevron разполага с „голяма опашка“ от съществуващи проекти.

„Не възнамеряваме да извършваме някакво придобиване, освен ако не е изключително добро за нас“, добавя още той.

Много компании с шистови активи търгуват в положение на подтиснати цени и са склонни да се сближат с лидерите на петролния пазар, смята Джофри Кинг, портфолио мениджър в Macquarie Group.

През изминалата година стойността на сделките в енергийния сектор се понижи до 10-годишно дъно.

Реакцията на инвеститорите спрямо битката между Chevron и Occidental може да накара големите имена в бизнеса да размислят относно евентуалното желание за придобиване на независими шистови компании в този момент.

Chevron реши да ограничи своите годишни капиталови разходи за 2020 г. до 20 млрд. долара с идеята да изплати повече пари на инвеститорите.

Избягването на прекомерни разходи при шистовата индустрия е „това, за което акционерите се застъпват“, смята Андрю Дитмар, анализатор към Drillinginfo.

Въпреки своята силна позиция по отношение на сондажната дейност в Пермския басейн, Уирт посочи, че вторият по големина американски петролен производител ще ограничи през тази година своята програма за сондиране до 20 платформи - по-малко от половината на основния конкурент ExxonMobil, като целта е да се достигне производствено ниво от 900 хил. барела дневно до 2023 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:34 | 10.09.22 г.
fallback