Основните американски индекси започват сесията със спад, след като американският президент Доналд Тръмп заяви по време на митинг в сряда вечер, че Китай „е нарушил договора“, засилвайки опасенията, че САЩ и Китай няма да успеят да постигнат търговско споразумение преди влизането в сила на нови мита в полунощ, предава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average отписва 366,23 пункта от стойността си и достига равнище от 25 601,10 пункта. Широкият показател S&P 500 отбелязва спад от 1,39% до ниво от 2839,34 пункта. Технологичният показател Nasdaq Composite се понижава с 1,77% до ниво от 7802,95 пункта. Dow отбелязва спад от над 700 пункта, а S&P 500 губи над 3% тази седмица, след като Тръмп заплаши през уикенда да повиши митата върху още китайски стоки.
Книжата на Intel поевтиняват с над 5% в четвъртък, след като отписаха близо 5% от стойността си в предходната сесия заради прогнозите на производителя на чипове, че както приходите, така и печалбата му ще нараснат с едноцифрен процент в идните три години.
„Между другото виждате ли митата, които налагаме? Защото те нарушиха сделката. Те нарушиха сделката“, каза Тръмп на митинг във Флорида в сряда вечер. „И така, те идват, вицепремиерът идва утре, добър човек, но те нарушиха сделката. Не могат да го правят, така че ще платят“, допълни американският президент.
Китайският вицепремиер Лу Хъ, който е и главен преговарящ, ще вечеря с американския търговски представител Робърт Лайтайзър и други американски официални представители в четвъртък вечер във Вашингтон, само няколко часа преди налагането на новите мита. Не се очаква Лу да се срещне с Тръмп в четвъртък, съобщава CNBC.
Китай заяви, че ще предприеме ответни мерки, ако бъдат наложени по-високи мита. Въпреки разгорещената реторика на Тръмп Белият дом заяви в сряда, че Китай все още иска постигането на сделка, което временно подкрепи пазарите вчера.
Четвъртък е „много важен ден“, казва Ед Милс, анализатор на държавните политики в компанията Raymond James. „Смятаме, че китайските официални представители ще се стремят към отлагане на повишаването на митата в петък, за да продължат разговорите до поемането на подходящото ниво на ангажименти в ключови области. Но реакцията на пазара през последните няколко дни дава на Тръмп свобода на действие да поддържа агресивен тон“, допълва Милс.
Производителите на чипове, които са чувствителни към повишаването на митата, пострадаха в четвъртък, като цената на акциите на Nvidia и Micron намалява съответно с 4,4% и 3,5%. VanEck Vectors Semiconductor ETF отбелязва спад от 7% от началото на седмицата и е напът да запише най-лошата си седмица от началото на годината.
Книжата на Chevron поскъпват с над 3%, след като компанията съобщи, че няма да направи нова оферта за придобиването на Anadarko Petroleum и ще вземе таксата от 1 млрд. долара за разваляне на договора. Петролният гигант съобщи още, че увеличава обратното изкупуване на акции с 25% до 5 млрд. долара на година.
Индексът Cboe Volatility, известен още като „индекса на страха“, достигна нов връх от 23,38 пункта в четвъртък, което е най-високото му ниво от 4 януари.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и по 30-годишните американски държавни ценни книжа се понижава съответно до 2,439% и 2,862%.
На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, отписва 0,31% от стойността си до 97,32 пункта. Еврото поскъпва спрямо долара с 0,38% до 1,1234 долара, а паундът добавя 0,05% към стойността си до 1,3014 долара. Спрямо йената щатската валута поевтинява с 0,47% до 109,58 йени.
На стоковите пазари цените на петрола се понижават, тъй като ескалиращият търговски спор между САЩ и Китай компенсира натиска към повишаване на цените заради изненадващия спад на запасите от американски суров петрол.
Фючърсите върху международния бенчмарк Брент отписват 79 цента от стойността си и достигат 69,58 долара за барел, като се насочват към втори пореден седмичен спад. Контрактите върху американския лек суров петрол WTI поевтиняват с 94 цента до 61,18 долара за барел и се насочват към трета седмица на загуби.
Американските фючърси върху златото прибавят 0,3% към стойността си до 1285,20 долара за тройунция.
*Материалът е актуален към 17,30 ч. българско време.