Американското правителство удължи вчера срока на пет от седем изключения от санкционния режим срещу Иран, предаде Асошиейтед прес.
Става дума за изключения от санкциите, които позволяват на Русия и на европейските държави да осъществяват сътрудничество с Техеран в сферата на атомната енергия за граждански цели. Две изключения обаче бяха отменени с цел засилване на напрежението върху Иран, съобщи американският Държавен департамент.
Подновените от държавния секретар Майк Помпейо изключения, чийто срок изтичаше днес, ще са в сила още 90 дни.
Новият срок е по-къс от 180-те дни, които бяха предоставени по-рано. Изключенията позволяват да продължи работата на няколко ирански ядрени обекта, без да има опасност от налагане на американски санкции. Съгласно иранското ядрено споразумение от 2015 г. Русия и няколко европейски държави предоставят помощ при поддръжката на обектите и имат задължението да преустроят намиращото се там оборудване с цел то да бъде използвано единствено за граждански цели.
Обектите, за които са направени изключения, са ядрената централа Бушехр, обектът за обогатяване на уран Фордо, ядреният комплекс Арак и техеранският изследователски реактор, посочва Държавният департамент.
Обсегът на изключението за централата Бушехр обаче е стеснен, като всякакви действия за разрастването й ще доведат до санкции.
Едно от двете отменени изключения се отнасяше за складирането от Иран на химичното съединение тежка вода, което се получава при обогатяването на уран, в Оман. Другото отменено изключение бе за възможността Иран да разменя с Русия обогатен уран за урановия концентрат Жълта торта.
Решението на Съединените щати има за цел да принуди Иран да спре да обогатява уран. Обогатеният уран може да бъде използван за създаването на ядрено оръжие, отбелязва Асошиейтед прес.
Американският президент Доналд Тръмп изтегли миналата година Съединените щати от иранското ядрено споразумение и повторно въведе санкции срещу иранската икономика.
/БТА/