Dow Jones Industrial Average изтри над сто пункта от стойността си в четвъртък заради рязкото поевтиняване на книжата на 3M, съобщава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове отписа 134,97 пункта от стойността си и завърши сесията на равнище от 26 462,08 пункта, след като цената на акциите на 3M се понижи с 12,9%. Компанията обяви много по-ниска от очакванията на анализаторите печалба и снижи очакванията си за цялата година. Освен това тя планира да съкрати 2 хил. работни места в цял свят. Книжата на 3M записаха най-лошия си ден от 19 октомври 1987 г., известен още като Черния понеделник.
Главният изпълнителен директор на компанията Майк Роман заяви, че тримесечието е било „разочароващо“. „Отново бяхме изправени пред забавяне на ключови крайни пазари, което се отрази както на органичния растеж, така и на маржовете, а оперативното ни представяне също не отговори на очакванията ни“, отбеляза Роман.
S&P 500 и Nasdaq Composite обаче се представиха по-добре от Dow на фона на поскъпването на книжата на Facebook и Microsoft след силните данни за първото тримесечие.
Широкият измерител S&P 500 завърши деня с малък спад от 0,04% до ниво от 2926,17 пункта, като ръстовете в сектора на здравеопазването и комуникациите компенсираха спада с 2% в индустриалния сектор. Технологичният показател Nasdaq пък прибави 0,21% към стойността си до ниво от 8118,68 пункта.
Цената на акциите на Facebook се повиши с над 5,5%, след като данните й за първото тримесечие показаха обещаващ растеж на Stories и рекламите. В същото време книжата на Microsoft прибавиха над 3% към стойността си след по-добрия от очакванията отчет.
Под ръководството на главния изпълнителен директор Сатя Надела компанията прекара последните пет години, променяйки фокуса си, така че да не е толкова зависима от операционната система Windows, а да разчита повече на продажбите на базирани в облака услуги.
Azure, основният облачен продукт на Microsoft, се конкурира с пазарния лидер Amazon Web Services (AWS) в предоставянето на подобен тип услуги на бизнеса.
Amazon и Starbucks са сред компаниите, които ще обявят резултатите си след края на борсовата търговия в четвъртък заедно с Intel, която е част от Dow.
Над 170 от компаниите в S&P 500 са обявили резултатите си за първото тримесечие до момента, сочат данни на FactSet. От тях 78% са постигнали по-добри от очакванията печалби.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и по 30-годишните американски държавни ценни книжа расте до съответно 2,536% и 2,948%.
На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, нараства минимално с 0,01% в късните часове до 98,18 пункта. Еврото поевтинява с 0,18% спрямо американската валута до 1,1131 долара. Паундът губи 0,07% от стойността си спрямо долара до 1,289 долара. Спрямо йената американските пари поевтиняват с 0,47% до 111,64 йени за долар.
На стоковите пазари цената на петрола се понижава. Американският лек суров петрол (WTI) отписва 68 цента от стойността си до 65,21 долара за барел. Фючърсите върху международния бенчмарк Брент, добиван в Северно море, поевтиняват с 22 цента до 74,35 долара за барел, като прекъсната четиридневната си печеливша серия. По-рано през деня цената на Брент достигна 75,60 долара за барел, което е най-високото й равнище от 31 октомври.
Американските фючърси върху златото прибавят 0,30 долара към стойността си до 1279,70 долара за тройунция.