Индексите на Wall Street приключиха сесията в понеделник с леки изменения в момент, когато пазарът се подготвя за най-натоварената седмица от сезона на отчетите, съобщава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones се понижи с 48 пункта. Широкият показател S&P 500 и технологичният измерител Nasdaq отчетоха слаби движения на зелена територия.
Boeing допринесе най-много за загубите на Dow Jones, като акциите на компанията поевтиняха с 0,9%. Това се случи, след като New York Times съобщи, че работниците в завода на компанията са се оплакали от проблеми в производствения процес и лоши мерки за безопасност.
Повече от 140 компании от S&P 500 са планирали да публикуват своите финансови резултати за първото тримесечие през тази седмица, включително Coca Cola, Procter & Gamble, United Technologies, Verizon, Twitter, Lockheed Martin, eBay, Facebook, Microsoft и Tesla Motors.
Halliburton и Kimberly-Clark са сред компаниите, които отчетоха по-добри от очакваното тримесечни резултати в понеделник. Техните акции поскъпнаха съответно с 0,3% и 6,1%.
До сега по-голямата част от отчетите на публичните дружества са надминали прогнозите на анализаторите. Данните от FactSet показват, че 76,5% от компаниите от S&P 500, които са публикували отчетите си, са изпреварили очакванията.
Като цяло очакванията бяха до толкова снижени, че прогнозите на анализаторите в началото на сезона на отчетите беше за спад на печалбите с 4,2%.
„Печалбите за първото тримесечие премахват част от загрижеността за пазара“, коментира Робърт Павлик, главен инвестиционен стратег в SlateStone Wealth.
Във фокуса на Wall Street са и петролните пазари заради поскъпването на суровината в САЩ с над 2%, след като администрацията на Тръмп заяви, че няма да позволи да продължават покупките на ирански петрол. Този ход може да отнеме от пазара около 1 млн. барела на ден. Акциите на представителите на енергийния сектор също повишиха цената си заедно с тази на петрола.
Междувременно стана ясно, че продажбите на съществуващи жилища през март в САЩ са се понижили с 4,9% на годишна база до сезонно-коригираните 5,21 млн. Спадът през миналия месец идва след отчетен ръст от 11,2% през февруари.
През миналата седмица Dow и Nasdaq отбелязаха незначителни повишения. В същото време S&P 500 изпрати трета седмица подред на плюс. Индексите обаче така или иначе остават на известно разстояние от рекордните си нива, които достигнаха през миналата година. Dow и Nasdaq са с по 1,6% под най-високите си исторически стойности, докато е S&P 500 го делят 1,2%.
Във вечерните часове еврото поскъпна с 0,12% спрямо долара до 1,1259 долара.
Фючърсите върху американския суров петрол WTI повишиха цената си с 2,66% до 65,70 долара за барел. Сортът Брент поскъпна с 3,10% до 74,20 долара за барел. В същото време цената на златото нарасна с 0,10% до 1277,30 долара за тройунция.