fallback

Dow Jones прибави над 100 пункта благодарение на силните отчети и IPO-та

За седмицата основните американски индекси записват слабо представяне на фона на спада в сектора на здравеопазването

23:50 | 18.04.19 г.

Снимка: Архив Ройтерс

Основните американски индекси завършиха сесията в четвъртък възходящо след новата серия корпоративни отчети, силните данни за търговията на дребно и две много очаквани първични публични предлагания, съобщава CNBC.

Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се повиши със 110 пункта и достигна ниво от 26 559,54 пункта, а книжата на Travelers се представиха най-добре. Широкият измерител S&P 500 прибави 0,16% към стойността си до ниво от 2905,03 пункта, като индустриалният сектор записа най-силно представяне. Технологичният показател Nasdaq Composite също напредна минимално с 0,02% до ниво от 7998,06 пункта. Американските пазари ще бъдат затворени утре заради Разпети петък.

Книжата на Honeywell поскъпнаха с над 3% след като компанията надмина очакванията на анализаторите за печалбата си, а цената на акциите на United Rentals се повиши с 8,2% след обявяването на резултатите й за тримесечието. Книжата на Travelers Cos, която е включена в Dow, поскъпнаха с 2,3% след публикуването на отчета й, докато цената на акциите на Snap-on скочи с 6,5%.

Сезонът на отчетите започва добре, като 78% от компаниите от S&P 500, които са обявили резултатите си до момента, са надхвърлили очакванията на анализаторите, сочат данни на FactSet.

По-добрите от очакванията данни за търговията на дребно в САЩ също повишиха настроенията на Wall Street. Продажбите на дребно са нараснали с 1,6% миналия месец, което е най-силният ръст от септември 2017 г. Анкетирани от Refinitiv икономисти очакваха повишение с 0,9%.

„Данните за продажбите на дребно се прибавят към малко по-положителния тон на резултатите в последно време и създават успокоение, че икономиката не е напът да падне от скала“, казва Андрю Хънтър, старши икономист в Capital Economics. „Но те не променят мнението ни, че отслабването на фискалните стимули и последиците от затягането на паричната политика на Фед ще тласнат брутния вътрешен продукт към растеж под потенциалния му темп от 2% през идните тримесечия“, допълва той.

Wall Street отбеляза слабо седмично представяне на фона на сериозния спад в сектора на здравеопазването. Dow и Nasdaq са нараснали съответно с 0,6% и 0,2% за седмицата, а S&P 500 е отбелязал минимален спад от 0,1%.

Секторът на здравеопазването регистрира понижение от над 4% тази седмица, тъй като инвеститорите са обезпокоени от предложения на конгресмени от Демократическата партия. Главният изпълнителен директор на UnitedHealth Дейвид Уичман съобщи пред анализатори по-рано тази седмица, че предложения като „Медицински застраховки за всички“ ще „поставят в опасност отношенията на хората с лекарите им, ще дестабилизират здравната система в страната и ще ограничат възможностите на медиците да упражняват професията си по най-добрия начин“.

Книжата на Regeneron Pharmaceuticals и HCA Healthcare поведоха спадовете в сектора тази седмица, като отписаха съответно 13% и 9,9% от стойността си. Понижението в сектора обаче е всеобхватно. Близо 80% от книжата на здравните компании са под 50-дневното си средно равнище, сочат данни на Bespoke Investment Group. За сравнение 90% от технологичните акции са над 50-дневното си средно равнище.

Цената на акциите на Pinterest нарасна с 25% при дебюта й на борсата в четвъртък, което е сигнал за повишения апетит на инвеститорите към нови листвания на технологични компании. 

На облигационните пазари доходността по 10-годишните и по 30-годишните американски държавни ценни книжа намалява до съответно 2,56% и 2,959%.

На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се повишава с 0,46% до 97,45 пункта. Еврото поевтинява с 0,56% спрямо американската валута до 1,1233 долара. Паундът губи 0,41% от стойността си спрямо долара до 1,2988 долара. Спрямо йената щатската валута поевтинява с 0,07% до 111,97 йени.

На стоковите пазари цената на петрола се повиши леко на фона на спада на износа на суров петрол от Саудитска Арабия и понижаването на петролните запаси на САЩ. Фючърсите върху американския лек суров петрол WTI прибавиха 24 цента към стойността си до 64 долара за барел. Контрактите върху международния бенчмарк Брент, добиван в Северно море, поскъпнаха с 35 цента до 71,97 долара за барел, като се доближиха до петмесечния връх в сряда от 72,27 долара за барел.

Американските фючърси върху златото отписаха 0,80 долара от стойността си до 1276 долара за тройунция.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:18 | 05.09.22 г.
fallback