Dow Jones Industrial Average отбеляза спад за втори пореден ден във вторник на фона на очакваното от инвеститорите начало на сезона на корпоративните отчети по-късно тази седмица, съобщава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове отписа 190,44 пункта от стойността си и завърши деня на ниво от 26 150,58 пункта, а книжата на Boeing отново бяха подложени на натиск заради безпокойството от забавяне на производството на модела 737 MAX. Широкият измерител S&P 500 отбеляза спад от 0,61% до ниво от 2878,20 пункта главно заради загубите на индустриалните, енергийните и финансовите компании. Технологичният показател Nasdaq Composite се понижи с 0,56% и достигна равнище от 7909,28 пункта, а книжата на Microsoft, Apple, Amazon и Alphabet поевтиняха.
Dow и S&P 500 отбелязаха най-лошата си сесия от 22 март, а Nasdaq Composite записа най-големия си спад от 27 март.
Вниманието на пазарите е насочено към резултатите на корпорациите, като големите американски банки трябва да открият сезона на отчетите по-късно тази седмица. J.P. Morgan Chase и Wells Fargo ще публикуват докладите с последните си данни в петък, а Citigroup и BlackRock ще ги последват идната седмица.
Bank of America, която също ще обяви резултатите си другата седмица, съобщи днес, че повишава минималната заплата за служителите си на 20 долара на час. Минималната заплата на компанията ще бъде увеличена до 17 долара от 1 май и постепенно ще се повиши до 20 долара в идните две години.
Книжата на Bank of America, Goldman Sachs, J.P. Morgan и Morgan Stanley поевтиняха с най-малко 0,5% във вторник.
Wall Street очаква значително намаляване на ръста на корпоративните печалби през този сезон на отчетите в сравнение с последните тримесечия.
Инвеститорите очакват ръста на печалбите на компаниите от S&P 500 да намалее до 4,3% на годишна основа, сочат данни на FactSet. Приходите на компаниите от индекса се очаква да нараснат с малко под 5%.
Цената на акциите на американския самолетопроизводител Boeing намаля с близо 1,5%, тъй като инвеститорите са разтревожени от решението му от миналия петък да намали производството на модела си 737 MAX. Регулатори и акционери следят внимателно компанията след последните две катастрофи със самолети от този модел.
Продължителното приземяване на 737 MAX принуди American Airlines да снижи очакванията за приходите си за първото фискално тримесечие. Авиокомпанията намали прогнозите си за ръста на приходите на миля, ключов показател за представянето на компаниите в индустрията, на между 0% и 1% спрямо предвижданите преди това между 0% и 2%.
Търговското напрежение между САЩ и ЕС се засили във вторник в очакване на решение на Световната търговска организация за субсидиите за Airbus, които според САЩ са причинили „негативни последици за американската икономика“. Това накара Вашингтон да обмисли ответни мита за редица европейски стоки на стойност 11 млрд. долара.
Във вторник Брюксел отговори на планираните американски налози, като заяви, че е готова да предприеме сходни мерки.
Книжата на Caterpillar поевтиняха с 2,4%, а цената на акциите на Deere се понижи с 3,7%.
В същото време книжата на Disney поскъпнаха с 1,6%, след като Cowen повиши рейтинга на компанията и съобщи на клиентите си, че подготвяните от нея филми ще подкрепят печалбите й в идните няколко години.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и по 30-годишните американски държавни ценни книжа се понижава до съответно 2,504% и 2,915%.
На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, отбелязва лек спад от 0,03% в късните часове до 97,02 пункта. Еврото прибавя 0,03% към стойността си спрямо долара до 1,1261 долара. Паундът поевтинява с 0,07% спрямо американската валута до 1,3052 долара. Спрямо йената доларът отписва 0,29% от стойността си до ниво от 111,15 йени.
На стоковите пазари цената на петрола отстъпи от 5-месечния си връх след коментари в Русия, намекващи, че страната може да се откаже от ангажимента си за свиване на добива. Заплахата на САЩ да наложат мита върху стотици европейски стоки и понижаването от МВФ на прогнозите за растежа на световната икономика също засилиха притесненията, че забавяне тази година може да засегне потреблението на „черното злато“ и да спре ръста на цените.
Фючърсите върху американския лек суров петрол (WTI) поевтиняха с 42 цента до 63,98 долара за барел. Контрактите върху международния бенчмарк Брент отписаха 49 цента от стойността си до 70,61 долара за барел.
Американските фючърси върху златото се повишиха с 6,40 долара и достигнаха най-високото си ниво от над една седмица от 1308,30 долара за тройунция.