fallback

Аномалия в търговията с природен газ в САЩ

Особеностите на добива в Пермския басейн принуждават компаниите да плащат на купувачите, когато продават газ

18:24 | 05.04.19 г.

Цените на природния газ навлязоха в рекордно негативна територия в Пермския басейн заради възхода на добива на шистов петрол и ограничените възможности за транспортиране на газ извън района, пише Ник Кънингам за Oilprice. 

За разлика от други места, като сондажните полета на Марцел и Ютика, природният газ в Западен Тексас се добива като страничен продукт. Той се приема като излишък, който излиза от земните недра покрай неумолимото преследване на суровия петрол.

Точно поради тази причина природният газ в този район продължава да се добива независимо от нивото на цените.

Тази динамика помага да се обясни как цените на синьото гориво в центъра на хъба Уаха в Тексас могат да паднат до 3,38 долара/MMBtu (милион британски топлинни единици), както и стана в сряда, което значи, че производителите плащат на други да вземат техния произведен газ.

Макар да е налице критично „запушване“ при петрола, липсата на тръбопроводи от Перм към Мексиканския залив доведе до сериозни спадове през 2018 г., ограниченията при газа са още по-ясно изразени.

Цените на добитото в Уаха гориво остават ниски от месеци, като най-скорошното понижение беше предизвикано от проблеми с оборудването на две компресорни станции в Ню Мексико.

Цените на природния газ в Уаха се намират в негативна територия от 22 март насам. Ройтерс отбеляза, че спредът между хъбовете Уаха и Хенри е достигнал рекордно високо ниво от 6,14 долара/MMBtu на 3 април.

Сезонните затихвания при търсенето на топлинна енергия също оказват съществено влияние върху цените на газа.

Съществуват редица проекти за изграждане на нови тръбопроводи, но най-напредналите от тях няма да бъдат готови през тази година.

„Дори и при отрицателни цени на природния газ огромна част от пермските кладенци остават печеливши. Икономиката там се управлява почти изцяло от цените на петрола, не от тези на газа“, посочва британската банка Barclays.

Според нея „при текущите оперативни маржове от около 30 долара за барел цените на природния газ в Перм ще трябва да паднат до -20 долара/MMBtu, за да бъде затворен сондажният обект поради икономически причини“.

Трябва да се отбележи, че макар индивидуалните кладенци да са печеливши, малките и средни по размер шистови компании продължават да отчитат загуби. Анализ на Ройтерс е установил, че почти всички сондажни дружества, с изключение на 29 от тях, са загубили повече, отколкото са успели да спечелят през 2018 г.

В крайна сметка тези компании ще продължат с добива, за да постигнат производствените си цели по отношение на петрола. Това означава, че добивът на газ ще продължи да се покачва, което ще удължи тенденцията на спад при цените.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:18 | 06.09.22 г.
fallback