fallback

Трябва ли САЩ да преосмисли въпроса за ядрената енергия?

Атомните електроцентрали са най-ефективната алтернатива на изкопаемите горива в енергетиката, смятат редица анализатори

09:40 | 09.03.19 г.
Автор - снимка
Създател

Макар да изглежда, че съществуват редица обезпокояващи примери, ядрената енергия може да бъде една от най-безопасните форми за производство на електроенергия, с която човечеството борави. 

По ирония на съдбата огромната енергия, която се отделя при разделянето на атома, превръща ядрените електроцентрали в най-опасния и същевременно най-безопасния начин за производство на електричество, пише Хейли Заремба за Oilprice.

Въпреки катастрофите като тези с АЕЦ „Чернобил“ и АЕЦ „Фукушима“, случаите на смърт заради дейността на този тип централи са изключително редки. Всъщност някои анализатори са установили, че като цяло ядрената енергия спасява животи – когато става въпрос за замяна на въглищни електроцентрали.

Проучването показва, че до момента ядрената енергия е спасила около 2 млн. живота от пагубното въздействие на въглищата.

Атомните електроцентрали произвеждат невероятно чиста енергия, благодарение на зашеметяващата ефективност на процеса на ядрен разпад. Уранът, използван за производството на този тип енергия, има способността да създава милиони пъти по-голямо количество топлина в сравнение с изкопаемите горива със същата маса като тази на урана. Ядрената енергия може да произвежда топлина без огън, което изключва и наличието на дим.

Това означава, че е изключително чиста алтернатива на въглищата и останалите изкопаеми горива, стоящи зад 7 млн. смъртни случаи годишно според данни на Световната здравна организация, смята Заремба.

Въпреки че възобновяемите ресурси като вятъра и слънчевата енергия са много по-чисти алтернативи на индустрията на изкопаеми горива, с незначителни нива на емисии, ядрената енергия има много ползи, с които възобновяемите енергийни източници не могат да се конкурират. Едно от тях е фактът, че ядрените централи заемат много по-малка площ въпреки огромния си производствен потенциал. Дори на места, където слънцето грее през по-голямата част от деня, като в Калифорния например, слънчевите полета заемат 450 пъти повече пространство от ядрената централа, за да произведе същото количество енергия.

Освен че заемат далеч по-малко пространство от соларните и вятърни паркове, ядрената енергия изисква също много по-малко количество материали и следователно произвежда значително по-малко отпадъци. Казано просто, ядрената енергия е далеч по-ефективна и енергоемка от слънчевата или вятърната енергия. Всъщност, според данните, публикувани от Института за ядрена енергия, цялата ядрена индустрия в САЩ, една от най-големите енергоемки култури на глава от населението в света, произвежда само 2 000 метрични тона обработено ядрено гориво всяка година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:58 | 11.09.22 г.
fallback