Индексите на Wall Street отчетоха понижения в сряда, докато инвеститорите търсят сигнали, че в близко бъдеще може да се стигне до търговска сделка между САЩ и Китай, съобщава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones изгуби 133,17 пункта от стойността си. Широкият показател S&P 500 се понижи с 0,65%, воден от спада в енергийния и здравния сектор. Технологичният Nasdaq се придвижи на негативна територия с 0,93%, като акциите на Amazon поевтиняха с 1,2%.
Енергийният сектор изтри над 1,5% от стойността на книжата си, тъй като цените на суровия петрол са под натиск заради ръста в предлагането. Администрацията за енергийна информация заяви, че запасите от суров петрол са се увеличили със 7,1 млн. барела през миналата седмица. Това доведе до понижение в цените на петрола с над 1% по-рано през деня.
Компаниите от здравния сектор Nektar Therapeutics и WellCare Health Plans регистрираха спад в цената на книжата си с по над 4%.
Според три различни източника президентът Доналд Тръмп иска САЩ и Китай да постигнат споразумение с надеждата, че това ще повиши цените на акциите преди изборите през 2020 г.
По-рано тази седмица излезе информация, че САЩ и Китай са в „заключителен етап“ от търговските преговори, като двете страни планират среща на върха в края на месеца. Държавният секретар на САЩ Майк Помпейо също заяви в понеделник, че смята, че Вашингтон и Пекин са "на прага" за постигане на споразумение.
Фондовите пазари започнаха добре годината, като S&P 500 е нараснал с над 11% от началото на 2019 г. до края на сесията във вторник. Именно нарастващите очаквания, че търговската сделка ще бъде осъществена помогна за поскъпване на акциите.
Въпреки това расте и страхът, че сключването на споразумение е вече оценено от пазарите и това ограничава печалбите от евентуални позитивни новини около търговския конфликт.
Наскоро S&P 500 имаше проблем с постигането на значителен пробив над ключовото ниво от 2800 пункта, което е от близо следено от инвеститорите. Широкият показател успя да затвори над това ниво в петъчната сесия, но тази седмица отново падна под него.
Междувременно стана ясно, че броят на работните места в частния сектор в САЩ е нараснал със 183 хил. през февруари. Икономистите, анкетирани от Dow Jones, очакваха по-голямо увеличение – със 185 хил.
Търговският дефицит на САЩ пък стана ясно, че е скочил до десетгодишен връх на ниво от 59,8 млрд. долара въпреки усилията на администрацията да го намали.
Във вечерните часове еврото остана стабилно спрямо долара на ниво от 1,1309 долара.
Фючърсите върху американския суров петрол WTI поевтиняха с 0,57% до 56,24 долара за барел. Сортът Брент обаче поскъпна с 0,21% до 66 долара за барел.
Златото успя да прибави 0,12% към стойността си до 1286,30 долара за тройунция.