Основните американски индекси започнаха март с повишение, а инвеститорите продължават да се възползват от най-силното начало на годината от близо три десетилетия, съобщава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average прибави над 110 пункта към стойността си и достигна ниво от 26 026, 32 пункта, а Nike и Chevron се представиха най-добре. Широкият измерител S&P 500 постигна ръст от 0,69% до ниво от 2803,69 пункта благодарение на повишението в сектора на здравеопазването и енергетиката. Индексът премина границата от 2800 пункта за първи път от 8 ноември миналата година. Технологичният показател Nasdaq Composite напредна с 0,83% до ниво от 7595,35 пункта, стимулиран от ръста на Amazon.
Американските индекси отстъпиха от връхната си точка за деня след обявяването на разочароващи икономически данни. Американското промишлено производство се е разширило с най-бавния си темп от ноември 2016 г. В същото време индексът на настроенията на потребителите на Мичиганския университет остана под очакванията за февруари.
Намаляващото търговско напрежение между Китай и САЩ наред с успокояването на страховете от затягане на паричната политика от Федералния резерв тласнаха американските индекси към летящ старт през 2019 г.
На корпоративния фронт книжата на Tesla поевтиняха с над 8%, след като компанията пусна стандартния си модел Model 3, чиято цена започва от 35 хил. долара. Световните продажби ще стават само онлайн - стъпка, предназначена да увеличи търсенето и да свие режийните разходи за производителя на електрически превозни средства, съобщи още компанията.
Цената на акциите на Amazon се повиши с над 2%, след като Wall Street Journal съобщи, че компанията планира да отвори собствена верига магазини за хранителни стоки на по-ниски цени, отколкото при Whole Foods. След новината книжата на Kroger поевтиняха с над 4%.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и по 30-годишните американски държавни ценни книжа се повиши до съответно 2,766% и 3,135%.
На валутните пазари доларът достигна 10-седмичен връх спрямо йената, след като апетитът към риск се засили на фона на по-оптимистичните перспективи пред някои от големите икономики в света и възможността за търговско споразумение между Китай и САЩ. В късните часове доларът прибавя 0,48% към стойността си спрямо японската валута до 111,92 йени за долар. Доларовият индекс, който измерва стойността на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се повишава с 0,31% до 96,46 пункта. Еврото поевтинява минимално с 0,08% спрямо долара до 1,1364 долара за евро.
На стоковите пазари цените на петрола обърнаха курса и намаляха с 2%, след като слабите данни за американското промишлено производство засилиха притесненията за ръста на търсенето на енергия в света.
Американският лек суров петрол WTI поевтиня с 1,42 долара до 55,80 долара за барел. Фючърсите върху глобалния бенчмарк Брент, добиван в Северно море, отписаха 1,32 долара от стойността си до 64,99 долара за барел.
Цената на златото се понижи с 16,90 долара до 1299,20 долара за тройунция, като достигна най-ниското си ниво от края на януари.