Основните американски индекси завършиха седмицата с повишение след края на още един кръг преговори в областта на търговията между САЩ и Китай. Инвеститорите са все по-обнадеждени, че ще бъде постигната сделка, съобщава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average прибави 181,18 пункта към стойността си и достигна ниво от 26 031,81 пункта, като Intel се представи най-добре. Индексът, включващ 30 компании, премина прага от 26 хил. пункта за първи път от началото на ноември и отбеляза деветия си пореден седмичен ръст. Това е най-дългата му печеливша серия от май 1995 г.
Широкият показател S&P 500 напредна с 0,64% и достигна равнище от 2792,67 пункта благодарение на доброто представяне на технологичния сектор. Технологичният показател Nasdaq Composite се покачи с 0,91% до ниво от 7527,54 пункта, а книжата на Facebook, Amazon, Netflix и Aphabet поскъпнаха. Nasdaq също отбеляза девети пореден седмичен ръст, което е най-дългата му печеливша серия от май 2009 г.
Американските пазари започнаха годината с летящ старт. Основните индекси са се повишили с най-малко 11% през 2019 г., след като Федералният резерв даде да се разбере, че ще бъде търпелив с повишаването на лихвите. Надеждите, че САЩ и Китай ще сложат край на търговския си спор също подкрепиха пазарите. Ръстовете идват след голямото понижение на американските индекси в края на 2018 г.
Американският президент Доналд Тръмп се срещна с китайския вицепремиер Лю Хъ, който му връчи писмо, изразяващо надеждите на китайския президент Си Дзинпин, че двете страни може да удвоят усилията си за постигане на търговско споразумение. Основните индекси отстъпиха от най-високото си равнище по време на петъчната сесия след тези коментари.
Оптимизмът, че двете страни ще постигнат сделка за прекратяване на продължителната си търговска война растат, но някои експерти казват, че най-трудната част все още предстои.
„Разбира се, че и двете страни имат стимул да постигнат споразумение. Проблемът е, че стигаме до по-трудната част от преговорите като например интелектуалната собственост“, казва Джеймс Ати, старши инвестиционен мениджър в Aberdeen Standard Investments.
Търговското напрежение между САЩ и Европа също расте. Европейският съюз се готви да наложи мита върху тежки машини, произведени от американски компании като Caterpillar, ако САЩ наложат мита върху автомобили, произведени в ЕС, съобщи Bloomberg. Книжата на Caterpillar поевтиняха преди началото на търговията, но по време на сесията цената им леко се покачи.
Администрацията на Тръмп заплашва да наложи мита до 25% върху европейските автомобили и автомобилни части.
Книжата на Intel поскъпнаха с над 2% в петък, след като Morgan Stanley повиши рейтинга им от equal weight на overweight, като отбеляза, че компанията може да получи стимул сега, когато Боб Суон е главен изпълнителен директор на пълно работно време.
В същото време книжата на Kraft Heinz поевтиняха с 27,46%, след като компанията за потребителски стоки разкри за разследване на Комисията по ценните книжа и борсите на счетоводните й практики. Компанията обяви също намаляване на стойността с 15,4 млрд. долара.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и по 30-годишните американски държавни ценни книжа се понижава до съответно 2,648% и 3,007%.
На валутните пазари еврото поевтинява с 0,04% спрямо долара в късните часове до ниво от 1,1329 долара за евро. Доларовият индекс, който следи представянето на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се понижава с 0,06% до 96,55 пункта. Спрямо йената доларът поевтинява с 0,05% до 110,63 йени за долар.
На стоковите пазари цените на петрола достигнаха най-високото си ниво от над три месеца, подкрепени от растящите надежди, че САЩ и Китай скоро ще постигнат сделка за прекратяване на търговската война, но новият рекорден добив на петрол от САЩ ограничи ръстовете.
Фючърсите върху американския лек суров петрол (WTI) приключиха петъчната сесия с ръст от 30 цента до 57,26 долара за барел, най-високото ниво в края на търговията от средата на ноември. За седмицата повишението достига 3%. Контрактите върху международния бенчмарк Брент, добиван в Северно море, отписаха два цента от стойността си до 67,05 долара за барел, след като в по-ранната търговия достигнаха 67,73 долара, което е най-високото ниво от средата на ноември. Брент е напът да постигне седмичен ръст от около 1,2%.
Американските фючърси върху златото прибавиха 5 долара към стойността си до 1332,80 долара за тройунция.