Най-големият доставчик на оръжия на Пентагона Lockheed Martin не отговори на очакванията на анализаторите за тримесечна печалба заради свиването на маржовете на подразделението, което произвежда изтребителите F-35, предава Ройтерс.
Компанията прогнозира също печалба на акция за 2019 г., която е под очакванията на анализаторите. В резултат на това акциите й поевтиняха с близо 1% в предборсовата търговия.
Lockheed очаква печалбата за цялата година да варира между 19,15 и 19,45 долара на акция, което е под средните очаквания на анализаторите за 19,55 долара, сочат данни на IBES от Refinitiv.
Очаква се Lockheed и други американски производители на оръжие да се възползват от по-големите разходи за отбрана, когато президентът Доналд Тръмп представи бюджета си за отбрана за фискалната 2020 г. Те трябва да получат стимул и от по-силното глобално търсене на изтребители и танкове.
Компанията е доставила 91 изтребителя F-35 през 2018 г., което е ръст спрямо 66 броя година по-рано. Lockheed цели да достави над 130 самолета F-35 през 2019 г.
Нетните продажби на компанията са нараснали с 4,1% до 14,41 млрд. долара.
Lockheed остава най-големият производител на оръжия в света, като продава всичко – от бойни кораби до свръхзвукови ракети и изтребители.
Тази година компанията спечели нови договори на Пентагона за свръхзвукови оръжия и продължи да доставя изтребителите си F-35. Изтребителите F-35 са най-голямата програма на Lockheed Martin, финансирана отчасти от съюзника в НАТО Турция.
Но Lockheed предупреди, че настоящото законодателство забранява продажбата на сто изтребителя F-35 на Турция заради закупуването от Анкара на ракетна система S-400 от Русия.
Гигантът в отбранителната индустрия се възползва и от сделката между САЩ и Саудитска Арабия за системите за противоракетна отбрана THAAD. Споразумението на стойност 15 млрд. долара предвижда закупуването от Рияд на 44 пускови установки THAAD, ракети прехващачи и свързаното с тях оборудване. Произвежданата от Lockheed Martin система за противоракетна отбрана THAAD е смятана за перла в короната на американската отбранителна индустрия.
Припомняме, че българският парламент разреши на правителството да започне преговори със САЩ за закупуване на нови изтребители F-16 за военно-въздушните ни сили. Първоначалната оферта на САЩ за нови изтребители F-16 надвишава тавана на бюджета от 1,8 млрд. лева с ДДС, но властта очаква да се стигне до компромисен вариант, каквито ангажименти поеха официални американски представители.