fallback

Технологичният сектор подкрепя американските индекси*

Коментар на американския министър на търговията обаче първоначално повлече надолу Dow Jones и S&P 500

18:02 | 24.01.19 г.

Снимка: Ройтерс

Основните американски индекси започват сесията с ръст благодарение на доброто представяне на технологичния сектор, предава CNBC

Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се повишава с пет пункта и достига ниво от 24 581,13 пункта. Широкият измерител S&P 500 прибавя 0,16% към стойността си до равнище от 2642,80 пункта. Технологичният показател Nasdaq Composite напредва с 0,50% до ниво от 7060,15 пункта.

Първоначално обаче Dow Jones и S&P 500 отчетоха понижение, след като американският министър на търговията Уилбър Рос заяви в интервю за CNBC, че САЩ са „на километри“ от постигането на търговско споразумение със САЩ и допълни, че двете страни имат „много спорни моменти“.

Коментарът му беше направен в момент, когато Китай и САЩ опитват да постигнат търговско споразумение до началото на март. Ако не успеят, ще влязат в сила нови американски мита върху китайски стоки. Двете страни са въвлечени в търговска война от миналата година.

Силните отчети обаче помогнаха за смекчаване на ефекта от коментарите на Рос. Bristol-Myers Squibb, American Airlines и JetBlue бяха сред компаниите, които обявиха по-добри от очакваните резултати. Отчетите на Citrix и Texas Instruments също надминаха очакванията.

По-късно резултатите си трябва да публикуват Intel, Starbucks и Western Digital.

Инвеститорите държат под око и Вашингтон, където парализата на американското правителство навлезе в 34-я си ден.

Председателката на Камарата на представителите Нанси Пелоси заяви в сряда, че демократите ще блокират речта на президента Доналд Тръмп "За състоянието на съюза", докато правителството започне работа.

Джеймс Горман, главен изпълнителен директор на Morgan Stanley, заяви, че за САЩ ще бъде „изключително негативно“, ако парализата продължи твърде дълго. „Ако тя продължи месеци наред, това ще има изключително вредни последици“ за американската икономика, смята той.

Засега американският трудов пазар се справя добре. Заявленията при безработица са намалели до 199 хил. миналата седмица, което е най-ниското им ниво от 49 години.

На облигационните пазари доходността по 10-годишните и по 30-годишните американски държавни ценни книжа се понижи до съответно 2,709% и 3,032%.

На валутните пазари доларовият индекс, който измерва стойността на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се повишава с 0,10% до ниво от 96,22 пункта. Еврото поевтинява спрямо долара с 0,13% до 1,1366 долара за евро. Спрямо японската йена доларът губи 0,05% от стойността си и достига ниво от 109,54 йени за долар.

На стоковите пазари цената на петрола отчита спад на фона на притесненията за световната икономика, като обърна първоначалната си възходяща посока заради възможността за американски санкции срещу Венецуела.

Фючърсите върху международния бенчмарк Брент, добиван в Северно море, се понижават с 46 цента до 60,68 долара за барел, а контрактите върху американския лек суров петрол WTI губят 26 цента от стойността си до 52,36 долара за барел.

Фючърсите върху златото поевтиняват с 0,14% до 1282,30 долара за тройунция.

*Материалът е актуален към 17,16 ч. българско време 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:10 | 11.09.22 г.
fallback