fallback

Търговското разведряване даде на Dow тласък от над 300 пункта

Индексът на сините чипове и S&P 500 отбелязаха своята четвърта поредна седмица на ръстове, най-дългата им серия от август насам

23:29 | 18.01.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Американските пазари завършиха борсовата сесия в петък с ръстове, обнадеждени от новините за възможен напредък в търговските преговори между САЩ и Китай, съобщава CNBC.

Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average прибави 336,25 пункта (1,38%), достигайки ниво от 24 706,35 пункта. Начело на ръстовете застанаха акциите на UnitedHealth и Home Depot.

От своя страна широкият измерител S&P 500 нарасна с 1,32% до 2670,71 пункта, завършвайки сесията извън територията на корекцията благодарение на по-силното представяне на индустриалния и суровинния сектор.

Технологичният бенчмарк Nasdaq Composite отчете ръст от над 1% до ниво от 7157,23 пункта.

Акциите на Boeing и Caterpillar приключиха сесията с ръстове от над 1,5%.

Dow и S&P 500 отбелязаха своята четвърта поредна седмица на ръстове, най-дългата им серия от август насам. И двата измерителя отчетоха повишение от над 2%. Това е и най-силно начало на годината за S&P 500 от 1987 г. по данни на Bespoke Group.

Основните показатели регистрираха повишения благодарение на добрите новини на търговския фронт. По-рано днес Bloomberg съобщи, че властите в Китай са готови да увеличат значително вноса си от САЩ, като целта е за шест години да бъде елиминиран търговският дефицит между двете държави.

В същото време по данни на в. Wall Street Journal американският финансов министър Стивън Манучин е предложил да бъдат отменени някои или всички мита върху китайски вносни стоки в опит да се ускори постигането на споразумение с Китай, за да се постигне напредък в преговорите и да се спечели подкрепата на Пекин за по-дългосрочни реформи.

За положителното настроение на пазарите допринесоха и коментарите на председателя на Федералния резерв за Ню Йорк Джон Уилямс, който призова за „търпение и добра преценка“ преди да се увеличават лихвените проценти. Той също така допълни, че очаква силен икономически растеж през тази година.

В същото време данни, публикувани в петък, показаха, че промишленото производство в САЩ е нараснало с най-бърз си темп през декември за последните 10 месеца благодарение на ръста в производството на моторни превозни средства и редица други стоки, които биха могли да разсеят опасенията за рязко забавяне в активността на заводите.

От Федералния резерв заявиха, че промишленото производство се е повишило с 1,1% миналия месец спрямо ноември, което е най-доброто му представяне от февруари. Данните за ноември бяха преразгледани в посока нагоре, като по този начин беше отчетен ръст от 0,1% вместо липсата на промяна в активността на месечна база.

Доброто представяне на пазарите съвпада и с началото на новия сезон на отчетите. Тази седмица своите данни представиха някои от най-големите американски банки, сред които J.P. Morgan Chase, Bank of America, Morgan Stanley и Goldman Sachs

Netflix  също отчете по-добри от очакваното резултати за печалбата си през последните три месеца на миналата година, като представянето на компанията е стимулиране от силен ръст на абонаментите. Въпреки това книжата на компанията поевтиняха с близо 4% заради разочароващите прогнози за първото тримесечие на тази година.

Фючърсите върху петрола също поскъпват. Американският лек суров петрол WTI увеличава цената си с над 3%, достигайки стойност от 53,97 долара за барел. От своя страна международният бенчмарк Брент прибави 2,35% до цена от 62,62 долара за барел.

Златото на свой ред поевтинява с 0,93% до 1280,30 долара за тройунция.

На облигационните пазари доходността по американските държавни ценни книжа нараства. Доходността по 10-годишните облигации достигна 2,786%, а по 30-годишните – 3,099%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:01 | 13.09.22 г.
fallback