Дори да бе изненадан, Майк Помпейо не го показа. Държавният секретар на САЩ се събуди в понеделник в столицата на Саудитска Арабия, само за да види, че президентът Доналд Тръмп е отправил заплаха в Twitter срещу съюзника от НАТО Турция за нанасяне на икономически вреди, в случай че турците нападнат подкрепяните от САЩ бунтовнически сили в Сирия, пише в свой анализ Асошиейтед прес, цитиран от БТА .
В предпоследната дестинация от неговата близкоизточна обиколка, белязана от въпросите и тревогата на арабските лидери във връзка с неочакваното решение на Тръмп за изтегляне на американските сили от Сирия, на Помпейо му се наложи да пренасочи въпросите на журналисти за туита към Белия дом. Той предположи, че Тръмп има предвид възможни икономически санкции при положение, че бъде нанесен удар по кюрдите. Помпейо обаче не можа да се изкаже с увереност по темата.
"Прилагаме санкции на много места по света. Предполагам, че президентът има предвид това, но трябва да попитате него", каза Помпейо в опит да разясни заплахата на Тръмп.
Сцената на пресконференцията на летището в Рияд се разигра насред серията от все по-чести неприятни изненади, във връзка с които на служителите от правителството на Тръмп им се налага да обясняват политиките на един президент, който често публикува в Twitter на пръв поглед импулсивни изказвания и прави необмислени коментари, които могат да попречат на нормалния ход на дипломацията.
Помпейо все още не бе обсъдил с турските служители заканата на Тръмп "да опустоши Турция икономически, ако нанесат удар по кюрдите", когато разговаряше с журналистите.
"Все още не съм имал възможност да говоря с турците след публикациите на президента в Twitter, но съм уверен, че скоро ще разговарям с тях", каза Помпейо, който непосредствено преди това бе провел срещите си със саудитския крал и с престолонаследника, фокусирани върху конфликтите в Сирия и Йемен и върху убийството на саудитския журналист Джамал Kашоги.
Само два дни преди това Помпейо бе изразил увереност след дълъг разговор с турския си колега, че САЩ и турците ще постигнат споразумение за защитата на кюрдските партньори на САЩ в борбата срещу "Ислямска държава", след като американските войски се изтеглят от Сирия.
Заплахата на Тръмп в Twitter изглежда създаде съмнения за взаимното доверие, въпреки че той и турският президент Реджеп Таип Ердоган заявиха по-късно в понеделник, че са разговаряли по телефона и са постигнали съгласие да работят заедно по изтеглянето на американските сили от Сирия. Тръмп също така се разграничи от икономическата си заплаха в последващ туит, в който заяви, че двамата с Ердоган са обсъдили икономическото развитие и създаването на буферна зона от 20 мили по границата на Турция със Сирия.
Президентът неведнъж е създавал хаос в дипломацията, като се започне от заповедта за изтеглянето от Сирия и последвалото объркване за графика му и се стигне до намеците, че американското военно присъствие в Афганистан може да бъде значително намалено. Тръмп стори същото и с коментарите си, поставящи под въпрос ангажираността на САЩ с НАТО и по отношение на темпото и развитието на търговските преговори с Китай.
Заповедта за Сирия дойде в повече на министъра на отбраната Джим Матис и на специалния пратеник за коалицията срещу "Ислямска държава" Брет Макгърк, които подадоха оставка. Те обаче се оттеглиха по собствено желание, за разлика от бившия държавен секретар Рекс Тилърсън, който на няколко пъти бе неприятно изненадан от туитовете на Тръмп и бе уволнен посредством социалната мрежа миналата година.
Други, като Помпейо, се задържаха умело на постовете си и се присъединиха към обвиненията на Тръмп, че медиите създават противоречията във вътрешната политика на фона на явно несъгласие или поне объркване.
Мисията на Помпейо в осем страни имаше за цел да вдъхне увереност на съюзните арабски държави, че изтеглянето от Сирия не значи, че правителството изоставя региона.
Държавният секретар защити изтеглянето от Сирия и подчерта, че правителството е поело дългосрочен ангажимент да унищожи "Ислямска държава" и да се противопоставя на засилващото се присъствие на Иран в Сирия, Ливан, Ирак и Йемен.