Разпродажбите на фондовите борси се превръща в значителна тежест за американската икономика през тази година, като богатите домакинства вече усещат нейното въздействие, съобщава Bloomberg, позовавайки се на проучване на инвестиционната банка Goldman Sachs Group Inc.
По-ниските цени на акциите може да отнемат половин процентен пункт от ръста на брутния вътрешен продукт на САЩ през 2019 г., a по-строгите финансови условия като цяло ще ограничават експанзията с 1 процентен пункт, смята Дан Стрювън, икономист в Goldman Sachs.
През октомври той заяви, че положителните ефекти върху благосъстоянието от поскъпването на акциите през 2017 г. и началото на 2018 г. вероятно са се „изпарили“.
„Ударът върху нивото на благосъстояние от спада с 1 процентен пункт в цените на акциите сега е почти тройно по-голям в сравнение с края на 80-те години за 10-е процента най-богати домакинства“, споделя Стрювън, цитирайки ръстът в притежанието на акции като дял от разполагаемите доходи на домакинствата.
Той се противопоставя на идеята, че ефектът върху благосъстоянието от фондовия пазар може да бъде ограничен поради по-високата концентрация на придобити акции от предишни десетилетия и засилващата се тенденция сред по-богатите домакинства да харчат по-малко.
За да докаже, че тази теза не е вярна, Стрювън посочва увеличаването на капиталовите участия, както и високата чувствителност на разходите за луксозни стоки към капиталовите пазари.
Това противоречи на доклад на Националното бюро за икономически изследвания, публикуван през 2013 г., в който се казва, че съществува слаба връзка между благосъстоянието и активността на фондовата борса, докато жилищният пазар оказва много по-сериозен ефект.
Делът на личните потребителски разходи, заделяни за бижута, е „тясно свързан с движенията на фондовата борса“, пише Стрювън в своя доклад от 15 януари.
„Фокусирайки се върху извадка от 1995 г., ние открихме големи ефекти от фондовия пазар върху разходите за луксозни стоки“, споделя икономистът.