Нови пазарни данни показват, че петролната индустрия в САЩ драматично забавя своето производство през четвъртото тримесечие на 2018 г. в отговор на потъването на цените, пише Ник Кънингам за Oilprice.
Проучване, извършено от Федералния резерв на Далас (FRBD), показва, че шистовото производство се забавя значително в периода октомври-декември.
„Индексът на бизнес активността, който проследява активността на 11 големи петролни компании от щата Тексас, остава позитивен, но въпреки това се понижава от 43,3 пункта от третото тримесечие до 2,3 пункта за следващото“, се посочва в доклада на FRBD.
Нивото от 2,3 пункта е само леко положително – нулата би означавала, че не се отчита ръст на бизнес активността спрямо предходния период. Отрицателните стойности от друга страна предупреждават за свиване в активността.
Забавянето се отнася за множество сегменти в петролната и газовата индустрия. Например, индексът на петролното производство се понижава от 34,8 пункта за третото тримесечие до 29,1 пункта през четвъртото. Индексът на производството на природен газ също отчита спад от 35,5 за юли-септември до 24,8 пункта за октомври-декември.
Но дори и при това забавяне в ръста на производството, добивната активност отбелязва дори още по-рязко забавяне.
Индексът за изграждане на нови платформи от компании за петролни услуги се понижава съществено през четвъртото тримесечие. Той се понижава от 43 пункта през юли-септември до 1,6 пункта за октомври-декември.
Заетостта също е засегната от това забавяне.
Индексът на заетостта за четвъртото тримесечие се понижава до 17,5 пункта спрямо 31,7 пункта за предходното тримесечие, което предполага „забавяне на растежа на заетостта и работните часове“ за октомври-декември, посочват от FRBD.
Данните придават тежест на коментарите, направени от петролните компании Schumberger и Halliburton, които предупредиха още през третото тримесечие на 2018 г., че шистовите дружества вече забавят сондажните процеси.
Проблемите с тръбопроводите, производителността на петролните кладенци и изчерпването на бюджета са довели до по-ниски стойности при сондажната активност.
Коментарите на двете компании получиха широко медийно отражение, но цените на петрола все още бяха високи.
Сривът в тези цени и значителното забавяне на производството поставят тези коментари в една нова светлина, смята Кънингам.
Ако производителите на петрол не наемат сервизни компании и не разположат ново оборудване за добив, това ще ги направи изключително чувствителни спрямо петролните цени.
Ценовият спад принуждава съкращение на сондажната дейност. Компаниите, които обслужват петролните находища, понасят основната тежест на това забавяне. Ръководителите на тези компании съобщиха пред FRBD, че оперативните им маржове са намалели през въпросното тримесечие.
Всъщност 53% от директорите на петролните и газовите компании са обявили през Фед Далас, че скорошният спад при цените на петрола е довел до „понижение при очакванията за капиталови разходи“ за 2019 г.
Още 15% са споделили, че все още е твърде рано да се прогнозира в тази насока. Само 31 на сто смятат, че спадът в цените на петрола няма да се отрази върху техните разходни планове.
Броят на петролните съоръжения расте през по-голямата част на 2018 г., но започва да се забавя през третото тримесечие. Броят на платформите, който е бил 885 през последната седмица на декември, почти няма промяна през октомври, когато започна и спадът в цените.
С други думи, някои ранни данни вече сочат, че шистовата индустрия в САЩ може да се бори с ценовите понижения ако сортът West Texas Intermediate остане под 50 долара за барел. Но колкото по-дълго продължава този период на ниски цени, толкова по-вероятно е да станем свидетели на по-сериозно забавяне в процесите на тази промишленост, заключва Кънингам.