fallback

Политическата несигурност в САЩ продължава да тегне над американските индекси*

Dow Jones губи 20,35 пункта от стойността си в началото на сесията в сряда

18:13 | 26.12.18 г.

Снимка: Ройтерс

Основните американски индекси започват сесията в сряда разнопосочно след най-големите разпродажби на Бъдни вечер в историята, предава CNBC.

Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average отписва 20,35 пункта от стойността си и достига ниво от 21 771,85 пункта, тъй като сътресенията във Вашингтон и притесненията за политиката на Федералния резерв държат инвеститорите нащрек.

Широкият измерител S&P 500 прибавя 0,22% към стойността си и достига равнище от 2354,69 пункта. Технологичният показател Nasdaq Composite отбелязва ръст от 0,67% до ниво от 6233,13 пункта.

Технологичният сектор, който отбеляза най-рязък спад в последните четири сесии сред 11-те основни сектора в S&P 500, нараства с 1,15%.

Секторът на продажбите на дребно също постига ръст от 1,75%, след като доклад на Mastercard показа, че продажбите по време на празниците в САЩ са били най-силните в последните шест години. Amazon прибавя 2,22% към стойността си, след като обяви „рекорден“ сезон.

От останалите членове на групата FAANG Facebook, Netflix и Alphabet, които също бяха под натиск в последно време, отбелязаха ръст с между 0,4% и 2,8%.

S&P 500 загуби 7,7 в последните четири сесии, като приключи търговията в понеделник на 20-месечно дъно и с 19,8% под най-високото си ниво в историята, като за малко не достигна прага от 20%, който обичайно определя мечия пазар. Dow беше с 18,9% под рекордното си равнище при затварянето на търговията в понеделник, а Nasdaq вече е на територията на мечия пазар.

Във вторник американският президент Доналд Тръмп заяви, че частичната парализа на правителството, която навлезе в петия си ден, ще продължи, докато искането му за отпускане на средства за изграждане на стена по границата с Мексико бъде изпълнено.

Политическата безизходица и неочакваната оставка на американския министър на отбраната се прибавиха към притесненията на инвеститорите заради американско-китайското търговско напрежение и други геополитически събития, които ограничават глобалния растеж и корпоративните печалби, отбелязва Ройтерс.

Тръмп заяви, че Федералният резерв е „единственият проблем“ на американската икономика, като многократно критикува Централната банка заради повишаването на лихвените проценти. Във вторник той отново нападна Фед, но заяви, че има доверие на финансовия министър Стивън Манучин.

На облигационните пазари доходността по 10-годишните и по 30-годишните американски държавни ценни книжа отбелязва минимален спад от съответно 0,017% и 0,001%.

На валутните пазари доларовият индекс, който измерва стойността на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, отбелязва ръст от 0,20% до 96,747 пункта. Еврото поскъпва с 0,40% спрямо долара до 1,1407 долара за евро. Спрямо йената доларът прибавя 0,05% към стойността си до 110,32 йени за долар.

На стоковите пазари цената на петрола се повишава на фона на усилията на ОПЕК за затягане на предлагането. Фючърсите върху международния бенчмарк Брент поскъпват с 1,51 долара до 51,98 долара за барел. Контрактите върху американския лек суров петрол WTI се повишават с 1,74 долара до 44,27 долара за барел.

Цената на златото достигна най-високото си ниво от шест месеца насам, тъй като притесненията от политическата несигурност в САЩ и забавянето на глобалния икономически растеж карат инвеститорите да се насочват към ценния метал, смятан за актив-убежище. Американските фючърси върху златото добавят 0,5% към стойността си до 1278,50 долара за тройунция.

*Материалът е актуален към 17,18 ч. българско време.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:09 | 05.09.22 г.
fallback