fallback

Разследването срещу Русия на Мълър е струвало на САЩ 25 млн. долара

През фискалната 2019 г. министерството на правосъдието е предвидило 10 млн. долара за работата на специалния прокурор

11:50 | 15.12.18 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Разследването за руска намеса на президентските избори в САЩ през 2016 г. на специалния прокурор Робърт Мълър е струвало на САЩ около 25 млн. долара. Тези средства обхващат периода от началото на разследването през май 2017 г. до края на септември 2018 г., съобщиха от министерството на правосъдието, цитирани от Bloomberg.

Според актуалните данни за разходите, публикувани в петък, Мълър и екипът му са изразходвали 4,6 млн. долара от април до септември тази година. В допълнение от агенциите към правосъдното министерство са похарчили други 3,9 млн. долара за изпълнението на задачи, свързани с разследването, става ясно от документите.

Основна част от тази сума – приблизително 2,9 млн. долара, е отишла за заплати на служители, а останалите средства са били похарчени за пътувания, офиси и услуги на изпълнители, посочват още от ведомството.

За целия период от май 2017 г. насам агенциите на правосъдното министерство са похарчили малко повече от самия екип на Мълър – 12,9 млн. долара спрямо 12,3 млн. долара.

През фискалната 2019 г. министерството е предвидило 10 млн. долара за работата на специалния прокурор.

Мълър и неговият екип разследват руската намеса на президентските избори през 2016 г. и това дали американският президент Доналд Тръмп или някой от неговите приближени са заговорничили да го направят, както и дали самият държавен глава с действията си е нарушил закона.

По-рано американските разузнавателни агенции заключиха, че намесата на Русия е била умишлена и с цел да се нанесе вреда върху кандидата на Демократическата партия Хилари Клинтън за сметка на Тръмп.

Във връзка с обвинение на Мълър присъда има бившия ръководител на предизборната кампания на президента Пол Манафорт заради редица финансови престъпления. За виновни са признати също и десетки руснаци, сред които и разузнавателни агенти, за хаквания на компютри на ръководството на Демократическата партия, източвайки информация срещу Клинтън.

Специалният прокурор също така успя да сключи и редица признания за вина и споразумения за сътрудничество от няколко приближени на американския президент, включително първият му съветник по въпросите на националната сигурност Майкъл Флин, както и от бившия му личен адвокат Майкъл Коен.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:26 | 12.09.22 г.
fallback