Основните щатски индекси започват петъчната търговия със спад, след като по-слабите от очакванията данни в Китай и Европа засилиха опасения за забавяне на световната икономика, предава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average отписва 186,68 пункта от стойността си и достига ниво от 24 410,70 пункта, а книжата на Walgreens и Johnson & Johnson поевтиняват. Широкият измерител S&P 500 отбелязва спад от 0,72% и достига равнище от 2631,34 пункта, а технологичният и здравният сектор изостават. Технологичният показател Nasdaq Composite е надолу с 0,75% до ниво от 7017,75 пункта.
Данните за индустриалното производство и продажбите на дребно в Китай през ноември не успяха да отговарят на очакванията. Това е поредният знак, че китайската икономика вероятно се забавя. Данните подчертават и растящите рискове за китайската икономика в момент, когато Пекин работи за разрешаването на продължаващата търговска война със САЩ.
Европейските борси също са на червена територия след обявяването на по-слаби от очакванията данни за икономиката на еврозоната. Предварителните данни на IHS Markit за общия индекс на мениджърите по поръчките PMI за еврозоната показаха, че той се понижава до 51,7 пункта през декември, което е най-ниското му ниво от четири години.
Книжата на Apple поевтиняват с 1,9%, след като влиятелният анализатор Мин-Чъ Куо от TF International Securities намали прогнозата си за доставките на iPhone с 20%. Цената на акциите на Johnson & Johnson, която също е включена в Dow Jones, се понижава с над 3%, след като Ройтерс съобщи, че компанияа е знаела за азбеста в бебешката пудра от десетилетия.
На облигационните пазари доходността до 10-годишните и по 30-годишните американски държавни ценни книжа намалява до съответно 2,875% и 3,136%.
На валутните пазари доларовият индекс, който измерва стойността на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се повишава с 0,54% до 97,59 пункта, след като слабите икономически данни в Китай накараха инвеститорите да заложат на безопасността на американската валута. В същото време еврото и паундът са под натиск заради новите притеснения около напускането на Европейския съюз от Великобритания и слабите данни за икономиката на еврозоната. Еврото поевтинява с 0,67% спрямо долара до ниво от 1,1285 долара за евро, а паундът губи 0,82% от стойността си спрямо американската валута до 1,2554 долара за паунд.
На стоковите пазари данните за забавяне на икономическия растеж в Китай се отразяват негативно и на цената на петрола, тъй като се очаква забавяне на търсенето от най-големия вносител на черното злато в света.
Фючърсите върху международния бенчмарк Брент се понижават с 85 цента до 60,63 долара за барел. Американският лек суров петрол WTI отписва 94 цента от стойността си и достига ниво от 51,61 долара за барел.
Цената на златото достига най-ниското си ниво от една седмица насам на фона на засилването на долара. Американските фючърси върху ценния метал се понижават с 0,65% до 1239,30 долара за тойунция.
*Материалът е актуален към 18,15 ч. българско време.