Щатските индекси започват първата сесия от седмицата с понижения на фона на сътресенията в търговските отношения между Вашингтон и Пекин, съобщава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се понижава с 165,90 пункта до 24 233,05 пункта.
Широкият измерител S&P 500 отмята 0,755 от стойността си, като достига ниво от 2613,33 пункта.
Технологичният показател Nasdaq Composite отбелязва спад от 0,34 пункта до 6945,74 пункта.
Инвеститорите продължават да следят събитията около ареста на главния финансов директор на Huawei Мън Уандзоу, която очаква съдебно решение за нейното екстрадиране в САЩ.
В неделя китайското външно министерство извика американския посланик, за да изрази "силен протест" срещу ареста на Уандзоу, като заяви, че САЩ трябва да оттеглят заповедта за задържането.
Тя беше арестувана в Канада на 1 декември от местните органи на реда. Очаква я екстрадиция в САЩ, като от Вашингтон твърдят, че тя е прикрила връзките на компанията си с фирма, опитала се да продава техника на Иран в нарушение на санкциите.
Мън е дъщеря на основателя на Huawei.
Китайският заместник-външен министър Ли Юйчън каза на посланика на САЩ Тери Бранстад, че страната му е отправила неприемливо искане към Канада да задържи Мън докато тя минавала през Ванкувър.
По-рано днес, в декларация под клетва Мън заяви, че е невинна и иска да я пуснат под гаранция заради здравословното ѝ състояние.
Тя сподели, че е била откарана в болница с хипертензия след задържането ѝ.
В декларацията Мън пояснява, че има дългогодишни връзки във Ванкувър, както и значително недвижимо имущество там. Нейното семейство е поискало разрешение да остане във Ванкувър, докато Мън е на свобода под гаранция. Съпругът на Мън освен това планирал да доведе в града дъщеря им, за да учи тя по времето на процедурата по екстрадиция.
Днес стана ясно, че Китай забранява седем модел iPhone заради съдебно решение след оплакване от страна на американския производител на микропроцесори Qualcomm, че Apple са нарушили два от неговите патенти.
Решението е взето от Китайския междинен народен съд във Фуджоу, който по-рано тази година забрани и вноса на чипове на компанията Micron Technology Inc. в Китай.
Съдът установи, че Apple нарушава два от софтуерните патенти на компанията, свързани с преоразмеряването на снимките и управлението на приложенията за тъчскрийн.
Моделите iPhone, които влизат в рамките на забраната са iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus и iPhone X.
Инвеститорите продължат да гледат с тревога към продължаващата търговска война между САЩ и Китай, която оказва негативно влияние върху ръста глобалната икономика.
„Воалтилността продължава“, смята Марк Нютън, мениджър в Newton Advisors, добавяйки, че сегашните процеси, които са налице на фондовите борси ще доведат в крайна сметка до мечи пазар.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа се повишава до 2,856%, а тази върху 30-годишните облигации отчита спад до 3,126 на сто.
При валутните пазари доларовият индекс отбелязва повишение от 0,31% до 96,81 пункта. Еврото поскъпва спрямо долара с 0,28% до 1,1408 долара, а британската лира губи 0,64% от стойността си като се търгува при 1,2644 долара за паунд.
След като в края на изминалата седмица цените на петрола отчетоха ръст след срещата на членовете на Организацията на страните износителки на петрол и нейните партньори, днес пазарите отбелязват нов спад в стойността на основните сортове.
Международният бенчмарк Брент поевтинява с 0,63 долара до 61,04 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол West Texas Intermediate се понижава с 0,85 долара до 51,76 долара за барел.
В петък се наблюдаваше повишение на цените след споразумението в рамките на ОПЕК+, в което ОПЕК ще се включи със свиване на добива с 800 хил. барела на ден, а на страни извън организацията се пада квотата от 400 хил. барела на ден.
Новите квоти влизат в сила от януари.
„Изводът, който можем да направим е, че цените на петрола през 2019 г. ще бъдат подкрепени на нива от около 70 долара за барел“, смятат анализаторите от Bernstein Energy.
Щатската банка Morgan Stanley заяви, че намалението е „вероятно достатъчно, за да бъде балансиран пазарът през първото тримесечие на следващата година и да се предотврати нарастване на запасите“.
Според анализаторите от инвестиционната банка Брент ще достигне цена от 67,5 долара за барел през второто тримесечие на 2019 г. спрямо предишната им прогноза за 77,5 долара за барел.
Цената на златото се покачва с 0,1 на сто до 1253,4 долара за тройунция на фона на отслабения долар.
*Информацията е актуална към 17:15 ч.