fallback

Спадът на петролните цени може да активира спирачките на шистовия добив в САЩ

Ниските стойности на петрола могат да доведат до забавяне в сондажната активност и понижаване на инвестициите в шистовия сектор, смятат експерти

08:16 | 10.12.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Въпреки че американският президент Доналд Тръмп продължава да призовава Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) да задържа цените ниски, тъй като „светът не желае и няма нужда от по-високи цени”, на едно място може би не се нуждаят сортът West Texas Intermediate (WTI) да бъде толкова евтин, колкото е в момента, пише Цветана Параскова за Oilprice.com. 

Става въпрос за САЩ и тяхното шистово гориво.

Скорошното понижение на петролните цени, започнало от началото на октомври и което достигна 30%, постави цените на WTI опасно близо до праговите цени в много американски щати, където се добива петрол.

Ниските стойности на петрола могат да доведат до забавяне в сондажната активност и понижаване на инвестициите в шистовия сектор, смятат експерти.

„Американската шистова индустрия много скоро може да започне да забавя оборотите”, смята Гари Хемингър, председател и главен изпълнителен директор в Marathon Petroleum Corporation.

„Ако погледнем към канадските производители, когато гледаме широките спредове на Western Canadian Select срещу WTI, могат да се видят някои от реалните цени за доставка на суров петрол от сондажа при Бакен, тъй като петролопроводите вече са пълни. Затова мисля, че скоро ще станем свидетели на забавяне на сондажната дейност ако преди това цените на петрола не започнат да се повишават”, предупреждава Хемингър.

Според анализи, направени от Rystad Energy ShaleWellCube, праговите цени за 2018 г. са на средна стойност от 47,68 долара за барел в Eagle Ford, 44,13 долара за барел при Бакен, 42,76 долара за барел в Permian Midland, 37,94 долара за барел в Permian Delaware и 32,22 долара за барел в Niobrara.

Над 75% от специализираните американски шистови компании продължават да отчитат капиталови разходи, надхвърлящи паричните потоци от оперативни дейности, показват анализи.

Дейността в този сектор вече е започнала да се забавя.

Според компанията Schlumberger сондажните дейности за второто тримесечие на годината, особено тези в Пермския басейн, се е забавила, като това е продължило през третото и четвъртото тримесечие. Очаква се подобно нещо да бъде отчетено и през първите месеци на следващата година.

Schlumberger очаква активността на инвестициите да се възстанови през първата половина на 2019 г. с повишаването на петролните цени, тъй като при стойности на WTI в диапазона 50-60 долара за барел американските добивни компании вече започват да изпитват сериозни притеснения.

„Те желаят ОПЕК да редуцират своето производство и искат Доналд Тръмп да прекрати своя натиск върху организацията”, смята Фил Флин, анализатор в Price Futures Group.

И все пак, съществува вариант, при който съкращаването на продукцията и повишаването на цените да не бъдат достатъчни за балансирането на бюджетите на страните от ОПЕК, споделя икономистът Кар Ингам.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:14 | 10.09.22 г.
fallback