fallback

Dow се понижи с над 400 пункта заради нов спад в технологичния сектор

Начело на пониженията в понеделник застанаха книжата на Facebook и Apple

23:35 | 19.11.18 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Американските пазари завършиха борсовата сесия в понеделник на червена територия, след като акциите на технологичните гиганти отчетоха нови спадове. Начело на негативното представяне застанаха Facebook и Apple, съобщава

Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се раздели с над 400 пункта (1,63%), достигайки ниво от 24 998,74 пункта. Широкият измерител S&P 500 на свой ред отписа 1,7%, като технологичният сектор отчете понижение от над 3%.

Технологичният бенчмарк Nasdaq Composite спадна с над 3%, а книжата на Amazon се сринаха с над 5%.

Търговията на FAANG – книжата на Facebook, Amazon, Apple, Netflix и компанията майка на Google Alphabet, е на меча територия, като акциите на всяка една от компаниите поевтиняха с над 20% от най-високите си стойности за последната година.

Според главния изпълнителен директор на Luken Investment Analytics Грег Люк технологичните акции ще продължават да поевтиняват до края на годината. „Смятам, че акциите, които се понижават, ще са обект на по-нататъшен натиск от разпродаване“, посочи той.

Apple поведе пониженията, след като по-рано в. Wall Street Journal съобщи, че компанията е свила поръчките за производство на телефони от новия модел iPhone, представен по-рано тази година. Книжата й поевтиняха с близо 4%, понижавайки цената си с 20% от техния 52-седмичен връх.

Акциите на Facebook също поевтиняха с над 5,7%, тъй като компанията получи нов удар по имиджа си заради начина, по който се справи със скандала около обвиненията за руска намеса на президентските избори в САЩ през 2016 г. Според в. Wall Street Journal главният изпълнителен директор обвинява главният оперативен директор Шерил Сандберг за това как компанията е реагирала на създалата се криза.

Технологичният сектор беше разтърсен и от информацията на в. Financial Times, че китайските власти имат доказателства за антитръстови нарушения от страна на Samsung, SK Hynix и Micron Technology. Според изданието Пекин ще разшири разследването си срещу трите компании, които са и най-големите производители на чипове в света.

Акциите на Micron и Advanced Micro Devices поевтиняха със съответно 6,6% и 7,5%, а тези на Netflix и Alphabet – с 5,4% и 3,8%.

Технологичният сектор бе най-добре представилият се миналата година. Сега обаче той губи над 10% от 52-седмичния си връх, който бе достигнат по-рано тази година.

Негативен ефект върху пазарите в понеделник имаше и изказването на американския вицепрезидент Майк Пенс, който заяви, че САЩ няма да се откажат от митата върху китайски внос за 250 млрд. долара, освен ако Пекин не промени действията си.

Доларовият индекс, който измерва силата на американските пари спрямо кошница от шест конкурентни валути, отбеляза спад до 96,21 пункта. Миналата седмица той отчете понижение от близо половин процент – най-големият му седмичен спад от края на септември насам.

На облигационните пазари доходността по американските държавни ценни книжа се понижава. Доходността по 10-годишните американски облигации достигна ниво от 3,063%, а тази по 30-годишните – 3,321%.

На този фон цената на петрола продължава да върви нагоре. Фючърсите върху американския лек суров петрол WTI се търгуват при увеличение от 1,15% до цена от 57,33 долара за барел. Международният бенчмарк Брент поскъпва по-умерено – с 0,12% до 66,84 долара за барел.

Златото също увеличава цената си с 0,12% до 1224,50 долара за тройунция.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:32 | 14.09.22 г.
fallback