fallback

Рекордно много жени влязоха в Конгреса на САЩ след междинните избори

Женската вълна идва почти изцяло от демократическия лагер

19:00 | 08.11.18 г. 3

Нямаше "синя" демократическа вълна, но безспорно имаше "розова": две години след загубата на Хилари Клинтън на президентските избори на вотът в САЩ във вторник в Конгреса влязоха рекордно голям брой жени, някои от които силни личности, които могат да променят статуквото, пише Франс прес в свой анализ, цитиран от БТА.

Преди още да бъдат съобщени окончателните резултати, прогнозите на американските телевизии бяха, че най-малко 100 жени ще влязат през януари в новата Камара на представителите, което е с 15 повече от предишния рекорд, а в Сената ще има 22 жени. 

Двадесет месеца след големия "Поход на жените", в който милиони жени демонстрираха с розови шапки в цялата страна срещу Доналд Тръмп, и една година след раждането на движението #MeToo (Аз също), организирано от противници на президента, тази женска вълна идва почти изцяло от демократическия лагер.

Близо една трета от членовете на Камарата на представителите са новаци в политиката, а много от тях са представители на расови, религиозни или сексуални малцинства, чието избиране често пъти е безпрецедентно за общността им.

Сред тях са първата чернокожа жена в Конгреса от щата Масачузетс Аяна Пресли, първите мюсюлманки в Конгреса Илхан Омар от Минесота и Рашида Тлаиб от Мичиган, първите избрани в Конгреса индианки Деб Хааланд от Ню Мексико и адвокатката от Канзас Шарис Дейвидс, която публично обяви, че е хомосексуална, както и Александрия Окасио-Кортес, нюйоркчанка от испаноезичен произход, която на 29 години става най-младият член на Конгреса, с няколко месеца по-млада от Аби Финкенауър, която стана член на Камарата на представителите от Айова.

Макар че рекордът за жени на губернаторски постове да не бе подобрен, три щати - Айова, Южна Дакота и Мейн за пръв път избраха на този пост жени, както и малката територия Гуам.

Какво могат да променят жените в Конгреса? Гражданската активистка от Бостън Мария Джобин-Лийдс се надява, че те ще издигнат нови приоритети, които се подкрепят от лявото крило на Демократическата партия.

"Очаквам да видим повече мерки в полза на жените, на имигрантите, повече неща за неравенството в доходите", каза тя.

Кели Дитмар от Американския център за жените в политиката към университета Рутгърс обаче смята, че е твърде рано да се каже какви ще са приоритетите на новите членки на Конгреса.

"Важното е да осигурят разнообразие от гледни точки", подчерта експертката. Това е например първия път, в който мюсюлманки ще бъдат чути на федерално ниво, "където въпросите за религиозната свобода и националната сигурност вече вървят ръка за ръка с дискриминацията срещу мюсюлманите", подчерта тя.

Много от новоизбраните конгресменки обещаха също да помогнат да се чуе гласът на обикновените хора сред политическите елити, обвинявани, че са откъснати от ежедневните проблеми на средната класа.

Много жени спечелиха, защото "се съсредоточиха върху проблемите, които се обсъждат около масата вкъщи, тези, които наистина са важни за домакинствата", заяви новоизбраната губернаторка на Мичиган Гречен Уитмър.

Много от новите конгресменки са силни личности: победата им в изборите често пъти е поредната им битка, удържана след години борба срещу дискриминация заради раса, вероизповедание или сексуална ориентация. Те често пъти са "мотивирани от волята да придвижат нещата напред с подход, който набляга на резултати", подчерта Кели Дитмар.

Това може да ги направи склонни към компромиси и да помогне на Конгреса да стане по-продуктивен, надява се тя, но същевременно признава, че си остава и рискът от изостряне на разделенията, тъй като повечето от тях са демократки.

Аяна Пресли показа, че държи на реалните резултати, като отказа да говори за победа. "Едва когато постигнем еднакво отношение, справедливост и равенство, ще мога да произнеса победна реч", каза тя пред свои поддръжници в Бостън.

Все пак, дори със стотина жени в Камарата на представителите, жените в Конгреса остават под 25 процента, а САЩ остават в долната половина на класацията на 49 богати страни по показател жени на политически постове в изследване на института Пю, в което САЩ са на 33-о място през 2015 г.

"Не трябва да имаме неоправдано високи очаквания. Макар и жените да отбелязват съществени успехи, остава още много да се направи за достигане на равенство", подчерта Дитмар.

/БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:25 | 13.09.22 г.
fallback