fallback

Dow прекъсна серията от три последователни седмични спадове

Бенчмаркът на сините чипове беше подкрепен от силното поскъпване на книжата на Procter & Gamble

23:54 | 19.10.18 г.

Снимка: Ройтерс

Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average постигна ръст в петък благодарение на силния отчет на Procter & Gamble в момент, когато Wall Street опитва да се съвземе след силните разпродажби в предходната сесия предава CNBC.

Индексът, в който влизат 30 компании, прибави 64,89 пункта към стойността си и достигна ниво от 25 444,34 пункта благодарение на поскъпването н 8,8% на книжата на Procter & Gamble, което е най-големият им скок от 28 октомври 2008 г. насам. Dow постигна и първия си седмичен ръст в последните седмици, като се покачи с 0,4%. Procter постигна ръст, след като надвиши очакванията за печалбата си. Компанията съобщи, че е получила тласък от силните продажби на козметични продукти.

Honeywell и Schlumberger също обявиха по-добри от очакванията печалби. American Express, PayPal и Skechers, които публикуваха отчетите си в четвъртък, надминаха очакванията на анализаторите. Книжата им поскъпнаха съответно с 3,8%, 9,4% и 13,8%.

Сезонът на отчетите започна силно, като 15% от компаниите в индекса S&P 500 вече са обявили резултатите си. От тях 83 на сто надхвърлиха очакванията на анализаторите, сочат данни на FactSet.

Широкият измерител S&P 500 завърши петъчната сесия с минимален спад от 0,04% до ниво от 2767,78 пункта, тъй като пониженията в сектора на здравеопазването и стоките от неосновна необходимост заличиха ръста от 2,3% при стоките от първа необходимост.

Технологичният измерител Nasdaq Composite се понижи с 0,48% до ниво от 7449,03 пункта, като книжата на Facebook, Amazon и Netflix поевтиняха.

Сесията в четвъртък беше белязана от разпродажби, тъй като инвеститорите са притеснени от растящата доходност по облигациите, геополитическото напрежение и потенциалното забавяне на световната икономика.

„Ръстът на доходността, увеличаването на волатилността и движенията на валутите бяха предупредителен сигнал за инвеститорите. Отчетите трябва да подкрепят акциите“, но пазарът навлиза в период, в който „осъзнава, че икономиката е на по-силни основи“, казва Гибсън Смит, основател на компанията Smith Capital Investors.

В макроикономически план Китай обяви, че икономиката му е нараснала с 6,5% през третото тримесечие, което е под очакванията на анализаторите. Китайските пазари обаче постигнаха ръст, тъй като властите предприеха мерки в тяхна подкрепа. Те подобриха и настроенията в САЩ.

За месеца обаче основните щатски индекси са на червена територия. Dow и S&P 500 са се понижили с по над 3% през октомври, а Nasdaq е отбелязал спад от над 7%.

На облигационните пазари доходността по 10-годишните и по 30-годишните американски държавни ценни книжа расте до съответно 3,192% и 3,376%. В Европа доходността по 10-годишните и по 30-годишните италиански облигации достигна най-високите си нива от началото на 2014 г., часове след като гуверньорът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги разкритикува страните с бюджетни планове, които може да навредят на икономическата стабилност на региона.

На валутните пазари еврото и британският паунд поскъпват спрямо американския долар, след като Bloomberg News съобщи, че британският премиер Тереза Мей е готова да се откаже от ключово искане за Brexit, за да постигне сделка за излизане на Великобритания от Европейския съюз.

Еврото поскъпва с 0,55% спрямо долара до ниво от 1,1516 долара за евро, а паундът добавя 0,39% към стойността си до ниво от 1,3067 долара за паунд. Доларовият индекс, който измерва стойността на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути се понижава с 0,22% до ниво от 95,69 пункта. Спрямо йената доларът поскъпва с 0,29% до 112,50 йени за долар.

На пазарите на суровини цените на петрола се повишиха на фона на признаците за нарастване на търсенето в Китай, втория по големина потребител на петрол в света, въпреки че отбелязват втори пореден седмичен спад заради растящите запаси в САЩ и притесненията, че търговски войни може да забавят световната икономика.

Фючърсите върху глобалния бенчмарк Брент поскъпват с 43 цента до 79,66 долара за барел. Контрактите върху американския лек суров петрол (WTI) добавят 47 цента към стойността си до ниво от 69,13 долара за барел. За седмицата Брентът отбелязва спад от 0,3%, а WTI губи близо 3% от стойността си.

Американските фючърси върху златото поевтиняват с 1,40 долара до 1 228,70 долара за тройунция. Ценният метал обаче постига трети пореден седмичен ръст, тъй като спадът на фондовите пазари накара инвеститорите да се насочат към активи-убежища.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:11 | 05.09.22 г.
fallback