В разгара на търговската война между САЩ и Китай най-голямата публично търгувана петролна и газова компания в света Exxon Mobil Corp се обръща към Пекин, за да развие своя бизнес в азиатската страна, докато останалите американски компании търсят други варианти, изплашени от влиянието на митата, наложени от администрацията на президента Доналд Тръмп, съобщава Ройтерс.
Американската Exxon е получила позволението на Китай да изгради мащабен газов хъб и химически завод на обща стойност от близо 9 млрд. долара, предава агенцията. Тя възнамерява да инвестира в търсенето на втечнен природен газ в Китай, обединявайки няколко големи проекта за милиарди долари в един център за съхранение и дистрибуция на енергия.
Газовата стратегия на Exxon се движи в две посоки: разширяване на производството на втечнен газ в страни като Нова Гвинея и Мозамбик и създаване на коридор от доставки към Китай чрез изграждането на първия хъб за доставки и съхранение на газ.
„Тази комбинация ще ни гарантира постоянен поток от доставки в продължение на десетилетия“ смятат от ръководството на компанията.
Според тях потреблението на природен газ в Китай нараства много бързо, като през тази година вносът на горивото се е покачил с повече от 10% поради мащабната газификация в страната и заради бързо нарастващото промишлено търсене, включително в нефтохимичната промишленост.
Тази стратегия ще позволи на компанията да „заобиколи“ икономическите вреди на търговската война. Големите проекти на Exxon по отношение на Нова Гвинея и Мозамбик няма да бъдат засегнати от 10-процентните мита, наложени от Китай върху американските доставки на втечнен газ.
Джейсън Фийр, ръководител на отдела за бизнес проучване в Poten & Partners, който следи продажбите на втечнен газ, заяви, че сделката е „знак, че Китай е готова да остави чуждите компании да инвестират в сфери, които в миналото са били разглеждани като стратегически“.
Exxon е сред водещите американски компании, които продължават да инвестират в Китай въпреки търговския спор, като енергийното дружество не е само в тази инициатива.
Редица американски и европейски автомобилни производители строят или откриват заводи в азиатската страна, за да избегнат сериозните мита и транспортните разходи. Един такъв пример е компанията на Илон Мъск Tesla, която вече строи голямо производствено съоръжение в Шанхай.
Проектите на Exxon в Азия и Африка ще позволят на Exxon да предлага значително по-конкурентни цени от останалите енергийни компании в САЩ.
Решението за разширяване на производството на втечнен природен газ и изграждането на вносен терминал в най-бързо развиващия се газов пазар в света е стъпка, направена от главния изпълнителен директор на компанията Дарън Уудс.
Той е провел редица дискусии с китайския премиер Ли Къцян, споделяйки своите идеи за създаването на газов хъб на територията на Китай. С назначаването си като изпълнителен директор Уудс принуди ръководството на Exxon да започне една по-рискована политика, включително и по отношение на операциите за търговия с енергия.
Проектът за разширяване на доставките и производството на втечнен газ е пряко свързан с факта, че през следващата година Китай ще се превърне в най-големият вносител на природен газ в света и вносът в страната на това гориво ще се увеличи с около 70% до 2020 г.
Exxon все още не е обявила с кои местни компании ще си партнира за изграждането на терминала.
И все пак този проект крие своите рискове на фона на продължаващото търговско напрежение между Пекин и Вашингтон.
Наред с плана за изграждане на газов хъб, Exxon е получила одобрение от китайското правителство за създаване на химически завод, който изцяло ще бъде притежаван от американската компания.
Общата сума, която ще трябва да плати Exxon за строежа на завода и хъба, според анализатори, е около 9 млрд. долара.