Американските пазари започват сесията със сериозни понижения заради спада при технологичните акции, съобщава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average отписва 237 пункта от стойността си и достига равнище от 26 192,89 пункта, а книжата на Microsoft и Intel поевтиняват с над 2,5%. Технологичният Nasdaq Composite отбелязва спад от 1,82% до ниво от 7599,01 пункта.
Широкият измерител S&P 500 също се озовава на червена територия с понижение от 1,04% до 2850,30 пункта, а технологичният и индустриалният сектор се представят най-зле. Индексът се насочва към петдневна губеща серия и спадна под 50-дневното си средно равнище, което е внимателно следено ниво.
Цената на акциите на Amazon отбелязва спад от над 2%, а книжата на Netflix губят 3,6% от стойността си. Facebook и Apple също записват понижение от над 1%.
Безпокойството от рязкото покачване на лихвите също подложи на натиск акциите. Доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа достига 3,227%, ден след като се озова на най-високото си ниво от 2011 г. В същото време доходността по 30-годишните американски облигации е на равнище от 3,393%, след като достигна най-високото си ниво от 2014 г. насам.
Книжата на банките постъпват благодарение на по-високата доходност. Цената на акциите на Citigroup и Bank of America добавя съответно 0,4% и 0,3% към стойността си. Книжата на Wells Fargo също поскъпват с половин процент.
В макроикономически план американските власти публикуваха данни за скок на производствените цени миналия месец. Индексът е отбелязал ръст от 0,2% през септември спрямо август и от 2,8% на годишна основа. Той е внимателно следен като показател за инфлацията.
По-късно тази седмица започва поредният сезон на отчетите, като се очаква Citigroup и Wells Fargo да обявят резултатите си. Анализатори, анкетирани от FactSet, очакват приходите през третото тримесечие да нараснат с 19% на годишна основа.
На валутните пазари доларовият индекс, който измерва стойността на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, отбелязва спад от 0,21% до ниво от 95,46 пункта. Еврото се отдалечава от седемседмичното си дъно, като се разменя за 1,1524 долара, или повишение с 0,30%. Спрямо йената доларът поевтинява с 0,12% до ниво от 112,79 йени за долар.
На пазарите на суровини цените на петрола намаляват, след като Международният валутен фонд (МВФ) понижи прогнозите си за растежа на световната икономика, но пазарите бяха подкрепени, тъй като ураганът „Майкъл“ спря близо 40% от добива от Мексиканския залив, а американските санкции ограничават иранския износ.
Фючърсите върху глобалния бенчмарк Брент се понижават с 44 цента до 84,56 долара за барел. Контрактите върху американския лек суров петрол WTI отбелязват спад от 41 цента до 74,55 долара за барел.
В същото време цената на златото остава стабилна, като американските фючърси върху ценния метал нарастват с 0,1% до 1193,20 долара за тойунция.
*Материалът е актуален към 17,15 ч. българско време.