fallback

Американските пазари ограничават загубите от предходните сесии*

Доходността по 10-годишните и по 30-годишните американски държавни ценни книжа отстъпва от многогодишните си върхове

18:30 | 09.10.18 г.

Снимка: Ройтерс

Щатските индекси ограничиха загубите си във вторник, след като лихвите отстъпиха от поредния си многогодишен връх, достигнат по-рано по време на сесията, предава CNBC.

Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average губи близо 53 пункта до 26 433, 95 пункта. Широкият измерител S&P 500 започва сесията с леко повишение от 0,14% до 2888,15 пункта благодарение на ръстовете в сектора на стоките, които не са от първа необходимост, и комуналните услуги. Технологичният Nasdaq Composite напредва с 0,46% до 7771,73 пункта.

Доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа достигна най-високото си ниво от 2011 г. насам в по-ранната търговия, след което се понижи до 3,223%. Доходността по 30-годишните държавни ценни книжа също се издигна до най-високото си равнище от 2014 г., преди да се понижи до 3,393%.

По-високите лихви и очакванията за затягане на паричната политика са пречка за фондовите пазари, тъй като ограничават печалбите на компаниите и така намаляват възможните дивиденти за инвеститорите и повишаването на заплащането на служителите.

Повишаването на лихвите става в момент, когато инвеститорите се готвят за предстоящия сезон на отчетите, който започва по-късно тази седмица. J.P. Morgan Chase, Wells Fargo, Citigroup и Walgreens Boots Alliance са сред компаниите, които трябва да обявят резултатите си.

Анализаторите очакват приходите на корпорациите да са нараснали с около 19% през третото тримесечие, сочат данни на FactSet. През първите две тримесечия на годината те постигнаха ръст от 25%.

„Нервността около повишаването на лихвите и митата трябва да бъде успокоена от корпоративните ръководители, които не само ще надвишат изключително завишената си прогнозна долна граница, но и ще оставят непроменени прогнозите си за следващите периоди“, казва Джеръми Клейн, главен пазарен стратег в компанията FBN Securities.

Но книжата на PPG Industries поевтиняват с над 7%, след като тя актуализира очакванията си за третото тримесечие. Компанията вече прогнозира печалбата й на акция да е в диапазона между 1,41 и 1,45 долара, което е доста под прогнозите на FactSet за 1,59 долара.

В макроикономически план индексът на личните потребителски разходи (PCE), който е предпочитаната от Федералния резерв мярка за инфлацията, запази равнището си от 2% през август, колкото е и целта за инфлацията на централната банка.

На валутните пазари еврото се търгуваше на най-ниското си ниво от 20 август, след което достигна 1,1479 долара за евро, като отбелязва спад от 0,09% спрямо щатската валута заради продължаващите притеснения от спора в ЕС за италианския бюджет. Доларовият индекс, който измерва стойността на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, постига ръст от 0,08% до 95,83 пункта. Спрямо йената доларът поевтинява с 0,02% до 113,21 йени за долар.

На пазара на суровини цените на петрола се повишават заради нарастващите данни за спад на износа от Иран преди влизането в сила на новите американски санкции и частичното затваряне на Мексиканския залив заради урагана „Майкъл“.

Контрактите върху глобалния бенчмарк Брент добавят 43 цента към стойността си до 84,34 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повишава с 30 цента до 74,59 долара.

Американските фючърси върху златото поскъпват с 0,2% до 1191,50 долара за тройунция.

*Материалът е актуален към 17,30 ч. българско време. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:17 | 08.09.22 г.
fallback