Основните щатски индекси започват сесията с ръстове, след като се оказа, че поредните мита върху китайски и американски стоки не се отразяват толкова пагубно на търговията, колкото се смяташе. Силните повишения в технологичния сектор също подкрепиха по-широкия пазар, предава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average добавя близо 85 пункта към стойността си и достига равнище от 26 146,91 пункта, като Caterpillar и Apple се представят най-добре. Широкият измерител S&P 500 напредва с 12,41% до равнище от 2910,21 пункта, стимулиран от технологичния и енергийния сектор. Технологичният индекс Nasdaq Composite отбелязва ръст от 0,77% до ниво от 7956,75 пункта, а книжата на Amazon, Apple и Alphabet поскъпват.
По-рано във вторник Китай обяви мита върху над 5 хил. американски продукта, които ще влязат в сила на 24 септември. От своя страна азиатската страна ще въведе мита от 10% върху някои стоки, за които преди време беше определила мито от 20%. Съобщението дойде, след като администрацията на Тръмп обяви, че САЩ ще наложат мита от 10% върху китайски вносни стоки на стойност 200 млрд. долара, като те ще нараснат на 25% в края на годината.
Новите мита, които САЩ и Китай си размениха, станаха факт, след като редица медии съобщиха, че американски официални представители опитват да рестартират търговските преговори между двете страни.
Книжата на Caterpillar и Boeing, които са с най-голяма експозиция в чужбина, поскъпват съответно с 1,5% и 0,8%.
Цената на акциите на технологичните компании се възстановява след големите загуби в предходната сесия. Книжата на Amazon поскъпват с близо 2%, след като в понеделник отбелязаха най-лошия си ден от април. В същото време стойността на акциите на Netflix и Apple се повишава съответно с 2,4% и 1,4%.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа се понижава до около 2,995%, докато тази по 30-годишните американски ценни книжа отбелязва лек ръст до 3,139%.
На валутните пазари доларовият индекс, който измерва стойността на американската валута спрямо кошница от шест основни валути се понижава с 0,01% до 94,48 пункта. Спрямо еврото доларът се повишава с 0,15% до 1,1702 долара, а спрямо йената бележи ръст от 0,43% до 112,30 йени за долар.
На пазара на суровини цената на петрола расте на фона на признаците, че ОПЕК не е готова да повиши добива, за да се справи с намаляващите доставки от Иран и след като Саудитска Арабия даде да се разбере, че не бърза да понижава цените.
Контрактите върху петрола сорт Брент добавят 1,14 долара и достигат 79,19 долара за барел, докато цената на американския суров петрол WTI расте с 95 цента до 69,86 долара за барел.
Стабилизирането на долара обаче доведе до спад на цената на златото. Американските фючърси върху ценния метал се понижават с 0,2% до 1,202,90 долара за тройунция.
*Материалът е актуален към 17,27 ч. българско време.