Днес се навършват 10 години от краха на четвъртата по големина инвестиционна банка в САЩ Lehman Brothers, давайки началото на финансовата криза, която скова пазарите в продължение на няколко години.
„Черният понеделник“, в който беше обявен фалитът, ще се запомни с масовите разпродажби на активи на всички водещи пазари и срива на борсовите индекси. Въпреки че признаците за предстоящия финансов колапс са видни на анализаторите още от преди това, последиците са неочаквано тежки, както за САЩ, така и за останалия свят.
Финансовата криза се превръща в икономическа и светът изпада в рецесия. В Европа тази рецесия идва с фалита на редица банки в няколко държави.
Няколко години по-късно, когато икономическите показатели отново са положителни, се предприемат редица реформи, които целят да се осигури по-добра защита от нов финансов крах.
Мнозина анализатори обаче са категорични, че това не е достатъчно.
Джоузеф Гагнър, финансов анализатор от Института за международна икономическа политика „Питърсън“, заяви, че вече има признаци за нова финансова криза, като по думите му тя няма да дойде през следващите няколко години.
„Аз наистина не мога да си представя криза в САЩ през тази или през следващата година. Може би след пет или десет години. Все пак ние научаваме уроците си, но може би забравихме вече част от тях“, коментира той в ефира на БНР.