fallback

Щатските пазари изпратиха положителна сесия след добро представяне на Apple

Позитивно влияние имаше и пазарът на облигации, където доходността се повиши заради данните за по-слаба инфлация

23:14 | 13.09.18 г.

Щатските борси приключиха днешната сесия с повишения, подкрепени от държавните облигации, чиято доходност се понижи след по-слабата от очакванията инфлация, както и от възстановяването на акциите на Apple, съобщава CNBC.

Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се повиши със 147 пункта, а Apple допринесе най-много за ръста.

Основният бенчмарк S&P 500 се покачи с 0,5%, воден от технологичния сектор с ръст от 1,2%.

Технологичният показател Nasdaq Composite пък напредна с 0,8%.

Акциите обаче леко поевтиняха, след като американският президент Доналд Тръмп заяви в Twitter, че няма натиск за сключването на търговска сделка с Китай. Преди туита Dow бе с над 192 пункта нагоре, а S&P 500 и Nasdaq – с 0,6% и 1,1% съответно.

По-рано днес бяха публикувани и данни за индекса на потребителските цени в САЩ, който показа, че инфлацията се е ускорила с 0,2% през миналия месец. Очакванията в анкета на Ройтерс бяха за 0,3%.

Инвеститорите все повече се опасяват от забързващата се инфлация напоследък, тъй като тя може да доведе до по-затегната парична политика. Федералният резерв увеличи два пъти лихвените проценти тази година и се очаква да го направи пак по-късно този месец.

На корпоративния фронт Apple осигури добра подкрепа, поскъпвайки с 2,4%. Движението се дължи на вчерашното представяне на три нови модела на iPhone.

Други технологични компании също се представиха силно днес, сред които бяха и Advanced Micro Devices и Nvidia. Акциите на AMD поскъпнаха с над 5%, а на Nvidia – с 1,2%.

На пазара на облигации доходността по държавните ценни книжа спадна след данните за инфлацията. Доходността по 10-годишните държавни облигации се понижи до 2,957 процента, а по 30-годишните ДЦК – до 3,092%.

На валутните пазари доларът стигна най-ниското си ниво от месец и половина спрямо кошница от валути, също заради данните за инфлацията.

Индексът, който след стойността му спрямо шест конкурентни валути, удари шестседмично дъно от 94,428 пункта.

Еврото обаче повиши стойността си до 2-седмичен връх спрямо долара от 1,17010 долара, но по-късно се върна до 1,1678 долара, отбелязвайки ръст за деня от 0,4%. Британският паунд удари шестседмичен пик спрямо зелената валута до 1,3124 долара.

Турската лира също поскъпна с 3,7% до 6,116 лири за долар. Тя се срина до рекордно ниски нива от 7,24 лири в средата на август.

На суровинните пазари петролът отново тръгна надолу, разделяйки се с 4-месечните си върхове, след като инвеститорите се фокусираха върху риска, които носят кризите на развиващите се пазари и търговското напрежение.

Фючърсите върху петрола сорт Брент се понижиха с 1,39 долара, или 1,7%, до 78,35 долара за барел, а върху американския суров петрол WTI – с 2,5% до 68,62 долара за барел.

Златото също отново поевтиня, след като стигна едноседмичен връх в предишната сесия. Фючърсите му се понижиха с 0,31% до 1207,10 долара за тройунция.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:54 | 31.08.22 г.
fallback