Американските индекси S&P 500 и Nasdaq Composite отчитат леко повишение при приключването на първата сесия от седмицата.
Широкият бенчмарк S&P 500 добави 0,29% до 2880.07 пункта, подпомогнат от доброто представяне на телекомуникационните и технологичните компании, както и от сектора за недвижими имоти, предава CNBC.
Технологичният измерител Nasdaq Composite отбеляза повишение с 0,32 на сто до 7928,20 пункта.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average завърши деня на червена територия, отчитайки понижение с 0,09% до 2 5891,94 пункта.
Това са сравнително положителни резултати в сравнение с представянето на технологичните компании през изминалата седмица, когато отчетоха 3-процентен спад, обяснен от инвеститорите с по-строгите регулации спрямо социалните платформи.
Опасенията около глобалното търговско напрежение продължават да бъдат във фокуса на пазарите. Пред Канада и САЩ все още предстои доизясняване на сделката, която ще прекрои окончателно лицето на Северноамериканското споразумение за свободна търговия (NAFTA). Американският президент Доналд Тръмп заяви пред репортери през изминалата седмица, че е много вероятно Япония да се превърне в следващата цел на Вашингтон за налагане на американските мита.
В петък Тръмп също така каза, че е готов да “удари” Китай с нови митнически налози върху вносни китайски стоки на стойност 267 млрд. долара. Администрацията на президента вече финализира плановете върху налагането на мита върху други китайски стоки за 200 млрд. долара.
При пазарите на държавни ценни книжа доходността върху 10-годишните и 30-годишните облигации претърпя понижение съответно с 0,009% и 0,02%.
На пазара на валутите еврото и британският паунд отбелязаха ръст, стимулирани от надеждите около евентуалната сделка за Brexit. Паундът поскъпва спрямо долара с 0,83 на сто до 1,3027 долара, докато еврото прибавя 0,38% към стойността си, като се търгува за 1,1593 долара.
Индексът на долара, който измерва силата на американските пари спрямо кошница от шест конкурентни валути отчете спад от 0,21% в края на сесията.
На петролните пазари фючърсите върху американския лек суров петрол WTI се търгуваха с 21 цента по-ниско до 67,54 долара за барел. Цената на международния бенчмарк Brent се повиши с 35 цента до 77,18 долара за барел.
Американските фючърси върху златото се понижават с 0,1% до 1199,80 долара за тройунция.