Американският президент Доналд Тръмп критикува яростно курса на политиката на Федералния резерв. Имайки предвид председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, Тръмп каза в интервю за Ройтерс: „Не съм очарован от това, че повишава лихвите, не, не съм очарован".
Политиците често настояват за ниски лихвени проценти, защото се надяват на по-голям икономически растеж и по-ниска безработица. Централните банкери, от друга страна, следят изкъсо инфлацията, защото твърде ниските лихвени проценти могат да повишат цените.
Поради тази причина Федералният резерв увеличи ключовите лихвени проценти няколко пъти на малки стъпки - последно това стана през юни, когато основният лихвен процент за предоставяне на пари на търговските банки бе повишен от 1,75 до 2,0%. Освен това банката планира по-нататъшни увеличения на лихвените проценти. Това очевидно не отговаря на представата на Тръмп.
В интервюто си за Ройтерс американският президент каза, че Федералният резерв трябва да е сдържан и да „му помогне“. Това представлява открита покана за подкрепа на вече и без това силната американска икономика чрез разхлабена парична политика.
Какви опасности крие подобна политика в момента може да се види в Турция. Тамошният президент Реджеп Тайип Ердоган не държи на независимостта на централната банка и неколкократно настоя за политика на ниски лихвени проценти – противно на съветите на по-голямата част от икономистите. Резултатът е драматичен спад на турската лира със съответни икономически последици.
Атаките срещу председателя на Федералния резерв Пауъл са забележителни, тъй като самият Тръмп номинира Пауъл през миналата година за заместник на Джанет Йелън.
На въпроса дали вярва в независимостта на Фед, Тръмп заяви в интервюто, че „вярва във Фед, която прави правилните неща за страната". Ако последва увеличение на лихвените проценти, той публично щял да разкритикува това решение.
Това не е първата атака на Тръмп срещу Фед. Преди месец в остра и исторически необичайна критика американският президент изрази недоволството си от Федералния резерв и заяви, че централната банка може да прекъсне икономическото възстановяване на страната. В интервю за CNBC Тръмп заяви, че не одобрява това, макар че допълни, че е „сложил много добър човек“ във Фед, визирайки Пауъл. „Не съм очарован“, каза той за CNBC. “Защото вървим нагоре и всеки път, когато тръгнем нагоре, те искат да увеличават лихвите отново. Наистина не съм щастлив от това. Но в същото време ги оставям да правят това, което смятат за най-добре“.
Коментарите на Тръмп вероятно ще предизвикат сериозни критики. Независимостта на Фед от политическа намеса е в основите на съществуването на централната банка, затова и думите на Тръмп са без прецедент.
В интервюто Тръмп също така обвини Китай и Европа, че манипулират своите валути, имайки предвид вероятното им изкуствено поевтиняване спрямо долара. Ниският обменен курс на еврото, например, благоприятства износа на стоки от ЕС за САЩ. От търговските разговори с Китай през тази седмица Тръмп не очаквал много, като той нямал времева рамка за прекратяването на търговския спор.
В понеделник вечерта американският фондов пазар остана стабилен и се доближи до нов рекорд, след като инвеститорите подновиха залозите си, че търговските войни и другите геополитически тревоги няма да спрат бичия пазар. Ралито е напът да се превърне най-дългото в историята тази седмица, коментира CNBC.